Święto Konstytucji 3 Maja

Grafika
Grafika

     grafika

     Obecna sytuacja pozwala jedynie na symboliczne uczczenie 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dlatego tegoroczne obchody będą inne niż zwykle. Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej, polskiej ustawy zasadniczej regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Z jej powołaniem wiązały się nadzieje na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, ustawa dawała też szansę na przeprowadzenie koniecznych reform ustrojowych. Konstytucja miała także gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii.

     Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 Maja uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku została uznana świętem narodowym. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił, ale trwał tylko do 1946 roku, kiedy to ówczesne władze zabroniły publicznego świętowania. Wszelkie próby manifestowania patriotyzmu w tych dniach były tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku.  Przywrócono  je dopiero w 1990 roku.

     W tym roku – Dzień Flagi RP, obchodzony 2 maja i święto Konstytucji 3 Maja każdy może uczcić w swoim domu, wywieszając biało-czerwoną flagę oraz przypominając w rodzinnym gronie o istocie i znaczeniu Konstytucji z 3 maja 1791 roku w historii naszego kraju.

     Pamiętajmy o wywieszeniu biało- czerwonej flagi.

 

Może Ci się również spodoba