Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

herb kraśnik

Informujemy Państwa, że pierwszy raz w tym roku obchodzić będziemy nowe święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 29.09.2017 roku na wniosek Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony będzie 12 lipca. Nie jest dniem wolnym od pracy.

            Inicjatywa Klubu Parlamentarnego PSL wynikała z potrzeby oddania hołdu mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie drugiej wojny światowej. W tym dniu wspominamy wszystkich walczących w oddziałach partyzanckich, udzielającym pomocy uciekinierom, partyzantom i osobom ukrywającym się przed wrogiem. Czcimy pamięć tych, którzy w walce za niepodległość Ojczyzny oddali swoje życie i stracili zdrowie. Tych, którzy w czasie pacyfikacji wiosek byli rozstrzeliwani, paleni żywcem, a dobytek ich grabiony i niszczony. Tych, którzy byli wyrzucani z własnych domów, wywożeni do obozów koncentracyjnych, sowieckich łagrów oraz na przymusowe roboty do Rzeszy.

            Symbolem męczeństwa jest wieś Michniów, której mieszkańcy za patriotyczną postawę zostali w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku wymordowani przez niemieckiego okupanta, a ich wieś doszczętnie spalona.

            W tym roku 12 lipca w narodowym sanktuarium w Częstochowie będzie można oddać podczas uroczystego nabożeństwa hołd tym, którzy żywili i bronili a w godzinach popołudniowych w Michniowie (województwo świętokrzyskie) oddać hołd nad ich grobami.

            Informujemy, że w Michniowie zgromadzone są tablice upamiętniające polskie miejscowości, w których były przeprowadzone masowe eksterminacje ludności. Z naszej gminy w Michniowie upamiętniona jest Karpiówka.

            12 lipca b.r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji ofiar nazizmu i w intencji tych, którzy wspierali wspomagali walkę Narodu Polskiego o niepodległość.

            W tym dniu udekorujmy nasze domy biało czerwonymi flagami.

                                                                                                          Mirosław Chapski

Może Ci się również spodoba