Dożynki Gminne w Stróży

dożynki 2014 059-2

dożynki 2014 059-2          W dniu 31 sierpnia podczas dożynek na stadionie sportowym w Stróży świętowali rolnicy z terenu gminy Kraśnik. Tegoroczna, deszczowa aura nie sprzyjała żniwom, dlatego w tym roku wyjątkowo na polach zostało jeszcze dużo zboża. Ale dożynki odbyły się zgodnie z planem. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji rolników, parafian i gości w kościele parafialnym w Stróży, którą celebrowali: ks. dr Jarosław Orkiszewski – Dyrektor Ekonomiczny Archidiecezji Lubelskiej oraz ks. Eugeniusz Zarębiński – Duszpasterz Krajowy Kolejowy. Po Mszy korowód dożynkowy z orkiestrą parafialną z Szastarki przeszedł na stadion sportowy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

           Starostowie dożynek Pani Agnieszka Sokal ze Słodkowa Drugiego i Pan Mariusz Lewandowski z Pasieki-Kolonii wręczyli bochen chleba z tegorocznych zbiorów gospodarzowi dożynek- Wójtowi Gminy Kraśnik Mirosławowi Chapskiemu.Delegacje z trzech miejscowości: Kowalina, Mikulina oraz wspólnie Stróży i Słodkowa Pierwszego przybyły na dożynki z okazałymi wieńcami dożynkowymi. Wieńce były prezentowane przed sceną i brały udział w konkursie wieńców dożynkowych. Komisja postanowiła wszystkie wieńce wyróżnić równorzędnymi nagrodami.

        W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Krzysztof Hetman, dotychczasowy Marszałek Województwa Lubelskiego, a od majowych wyborów poseł Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Babisz- Lubelski Kurator Oświaty, wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Lubelskiego, Andrzej Maj- Starosta Kraśnicki, Katarzyna Milanowska- Przedstawiciel Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kraśniku, Dariusz Wcisło- p.o. Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Kraśniku, Elżbieta Batorska- zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik, Andrzej Hanaj- Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik, radni, sołtysi i wielu mieszkańców gminy. Gratulacje, podziękowanie i życzenia dla rolników przesłali posłowie: Henryk Smolarz i Jan Łopata oraz Wioletta Wilkos – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania w Kraśniku. Z pocztami sztandarowymi przybyli strażacy z jednostek OSP: Słodków Trzeci, Podlesie, Stróża, Spławy. Swoje stoiska promocyjne przygotowali pracownicy instytucji: KRUS i ARiMR. Specjalne stoiska promocyjne przygotowali przedsiębiorcy, wśród nich: Pan Henryk Koperski ze Słodkowa Pierwszego- wystawa rzemiosła artystycznego, metalowe ogrodzenia, meble ogrodowe, bramy, Pan Jarosław Sokal- firma JARMAX z Podlesia- zaprezentował nowoczesny rębak go gałęzi. Miód z własnej Pasieki wystawili państwo Latawcowie z Kowalina.

           W bogatej części artystycznej wystepowały: Wiktoria Kazula z Przedszkola w Stróży, zespół „Anielskie Trio”, które tworzą Ola Biegaj, Maja Gryta, Amelia Jóźwicka ze Szkoły Podstawowej w Stróży, solistka Emilka Rycerz ze szkoły w Stróży oraz Magda Mazurek. Dożynki uświetniły zespoły mające bogaty dorobek artystyczny z terenu gminy Kraśnik: śpiewaczy z Kowalina, śpiewaczo- kabaretowy z Suchyni. Ze specjalnym programem wystąpił kabareciarz Stan Tutaj, gwiazdą wieczoru był zespół Buenos Ares. Mieszkańcy bawili się do północy razem z zespołem „Fenix”. Podczas dożynek nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu na „Najładniejszy balkon”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Pani Anna Kowalik z Suchyni, miejsca drugie – Panie Urszula Mazur ze Stróży-Kolonii i Barbara Paprocka ze Spław Pierwszych. W konkursie na „Najbardziej okazałe i oryginalne płody rolne” zwyciężyli: Zenon Kowalik z Suchyni i Jerzy Serwinek z Pasieki-Kolonii. Konkurs dla publiczności z atrakcyjnymi nagrodami przygotowała i prowadziła Pani Agnieszka Płatek- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży. W ramach imprez towarzyszących były stoiska handlowe i bogate atrakcje dla dzieci. Obchodom lokalnego Święta Plonów towarzyszyła przepiękna pogoda.

           Organizację dożynek wsparli sponsorzy: Spółka Contino Kraśnik Sp. z o.o., Firma PUH Grant, Kazimierz Miśkiewicz, Piekarnia Kazimierz Wojcieszyn.

 

 dożynki 2014 047

 dożynki 2014 111

dożynki 2014 119

dożynki 2014 125

dożynki 2014 223

Może Ci się również spodoba