Stawki podatkowe w roku 2024

Na sesji Rady Gminy Kraśnik w dniu 1 grudnia 2023 r., podjęto uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatkowych:

w podatku rolnym, od nieruchomości oraz od środków transportowych, obowiązujących na terenie Gminy Kraśnik w roku 2024.Rada Gminy korzystając ze swoich ustawowych uprawnień obniżyła ustaloną przez Prezesa GUS cenę żyta z kwoty 89,63 zł za 1 dt, do kwoty 42,00 zł za 1 dt. Ustalona w ten sposób cena żyta, stanowi podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2024 r., która wyniesie 105,00 zł z 1 ha przeliczeniowego w gospodarstwach i 210,00 zł z 1 ha fizycznego użytków rolnych niestanowiących gospodarstw rolnych.

Podwyższeniu uległy również stawki w podatku od nieruchomości, a mianowicie od gruntów i budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą:

1. grunty – 0,72 zł za 1 m²,
  2. budynki – 19,50 zł za 1 m²,

oraz gruntów i budynków pozostałych i wynoszą odpowiednio:

1. dla gruntów – 0,24 zł za 1 m²,
  2. dla budynków – 4,20 zł za 1m².

Warto również podkreślić, iż nadal na podstawie Uchwały Rady Gminy Kraśnik, z podatku od nieruchomości zwolnione są wszystkie budynki mieszkalne (stawka podatku 1,15 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej) oraz budynki gospodarcze położone na użytkach rolnych nie stanowiących gospodarstw rolnych (stawka podatku 4,20 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej). Zwolnieniem nie mogą być objęte budynki gospodarcze położone na gruntach sklasyfikowanych inaczej, niż użytki rolne, tzn. gruntach objętych klasyfikacją B, Bi, Ba.

Stawka podatku leśnego na rok 2023 ustalona zostanie na podstawie Komunikatu Prezesa GUS w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna za pierwsze trzy kwartały 2023 r.  i wyniesie 72,0346 zł z 1 ha fizycznego gruntów sklasyfikowanych jako las.

Stawki podatku od środków transportowych mające zastosowanie do naliczenia podatku w roku 2024 uległy zróżnicowanemu podwyższeniu oscylującemu w granicach ok 8 %.

Uchwalone stawki podatkowe na 2024 r. opublikowane zostały w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego pod pozycjami 7100, 7101 i 7102. Wszyscy zainteresowani mogą się z nimi zapoznać  w siedzibie Urzędu Gminy oraz na stronie internetowej gminy (www.gminakrasnik.pl).

Osoby prawne i fizyczne są obowiązane złożyć bez wezwania deklaracje na rok 2024 do dnia:

1. 15 stycznia – podatek rolny i leśny,
  2. 31 stycznia – podatek od nieruchomości,
  3. 15 lutego – podatek od środków transportowych.

Druki deklaracji są do pobrania na stronie internetowej

Przypominamy również producentom rolnym o zbliżającym się terminie składana wniosków o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W terminie od 1 lutego 2024 r. do 29 lutego 2024 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Limit na 1 ha użytków rolnych wynosi 110 l., dla producentów bydła, owiec, kóz, koni na 1 DJP 40 l., a dla producentów trzody chlewnej 4 l. do 1 średniej rocznej liczby świń.

W 2024 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wynosi 1,46 zł na 1 litr oleju.