Jubileusz 10-lecia zespołu „Suchynianki”

received 2260657523952063

W dniu 17 czerwca 2018 r. na placu przy świetlicy wiejskiej w Suchyni zorganizowana została impreza „Jubileusz zespołu Suchynianki połączonego z festynem sołeckim”. Zespół Suchynianki świętował 10-lecie istnienia.

Zespół kabaretowo – śpiewaczy „Suchynianki” powstał w czerwcu 2008 roku z inicjatywy ówczesnego Sołtysa Pana Mariana Zuby, który został jego kierownikiem. W zespole śpiewało 12 pań. Początki nie były łatwe. Próby odbywały się początkowo w domu kierownika zespołu, a od 2011 roku w nowej świetlicy. W repertuarze zespołu znalazły się melodie ludowe i teksty pisane przez Panie: Agnieszkę Płatek i Bożenę Kręgiel przy akompaniamencie Pana Andrzeja Grządki. W pamięć słuchaczy szczególnie zapadły takie utwory jak „Szła babeczka” czy „Orkiestra dożynkowa”.

W ciągu pierwszych pięciu lat zespół „Suchynianki” występował na wielu imprezach nie tylko w naszym powiecie, ale również na terenie województwa. W Sernikach, Mełgwi, Jędrzejowie, Bliskowicach, Godziszowie, Janowie Lubelskim czy Dzierzkowicach były to imprezy lokalne typu: pikniki, festyny, dożynki itp. Kilkakrotnie zespół występował podczas konkursów Nasze Kulinarne Dziedzictwo „ Smaki Regionów” w Lublinie i Janowcu. Zespół zdobywał wiele nagród na „Przeglądach Twórczości Wsi” i „Przeglądach Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych” zdobywając nagrody i wyróżnienia. Oto niektóre z nich:

Listopad 2008 rok – dwie nagrody w „Powiatowym Przeglądzie Twórczości Wsi” w Trzydniku Dużym na utwór kabaretowy: „Historia wielce prawdziwa o tym, jak to z Dożynkami i Unią bywa” oraz za piosenkę „Dożynkową”

Październik 2009 rok – X Wojewódzkie Spotkanie kabaretowe „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy. Nagroda za wspominkowe i dowcipne aluzje na temat życia na wsi w programie „I tak życie płynie” autorką była Pani Bożena Kręgiel

Styczeń 2010 rok – Międzypowiatowy Przegląd Twórczości Teatrów Wiejskich w Annopolu, dwa wyróżnienia, nagrody pieniężne, które zespół przeznaczył na pomoc choremu dziesięciomiesięcznemu Pawełkowi, odpowiadając na akcję Centrum Wolontariatu w Kraśniku „Pomóżmy Pawełkowi”.

Październik 2012 rok – XII Wojewódzkie Spotkanie kabaretowe „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy. Nagroda ufundowana przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie za wspólną szczęśliwą podróż do Św. Piotra i równie szczęśliwy powrót do psychiatryka w programie „U Św. Piotra” i „Mieszkanie”. W kategorii „nagroda aktorska” jury przyznało nagrodę dla Pani Krystyny Ćwieki (nagroda Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim).

Listopad 2013 rok – XII Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Wsi. Wyróżnienie za „Kabaret na prowincji” scenariusz Jacek Kadis.

Pięciolecie zespołu w 2013 roku obchodzony był w smutnych nastrojach. 12 stycznia tegoż roku w wypadku zginął kierownik zespołu Pan Marian Zuba. I wtedy padło pytanie:, Co dalej? Czy to już koniec istnienia zespołu? Z dotychczasowych 12 Pań pozostaje 4, a kierownikiem zespołu zostaje Pani Maria Zuba. Po przeglądzie kolęd i pastorałek i zespołów kolędniczych w 2014 roku dołączają do zespołu dwie młode dziewczyny: Ewelina Olszówka oraz Ewelina Zuba. Dodały one zespołowi świeżości i zmieniają styl. Pojawia się wiele nowych rzeczy w stroju i repertuarze. Ewelina Olszówka grała na klawiszach i pisała nowe teksty piosenek do znanych utworów o nas samych i o tym, co dzieje się wokół nas. Powstają wówczas między innymi: „My kobiety”, „Podsłuchy”, „Słowianki” i „Suchynianek jest sześć” . Nowy wizerunek zespołu zachwycił wszystkich, o czym świadczą liczne występy w 2014 roku, których było ok. piętnastu. Występowały na różnorodnych imprezach powiecie i województwie: I Kongres Sołtysów w Lublinie, dwukrotnie śpiewały na „Święcie chleba” w skansenie lubelskim. Współpraca z Lokalna Grupą Działania Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku zaowocowała licznymi występami podczas „Festiwalu Kulinariów i Sztuki Ludowej” w Kraśniku. Suchynianki brały udział w Warsztatach Kulinarnych „Zasmakuj w Tradycji” w Suchyni. W trakcie spotkania powstał film promocyjny emitowany na antenie TVP Lublin. Miło wspominamy występ na zakończeniu projektu „Zasmakuj w Tradycji” z Bożeną Dykiel w Pułankowicach. Najbardziej jednak zapadł w pamięci występ na Targach Turystyki Wiejskiej AGROTRAVEL w Kielcach, na których zaśpiewały piosenkę ułożoną na tę okoliczność, promującą województwo lubelskie.

Najdłużej w zespole, bo od jego powstania występują Panie Iwona Pachuta i Maria Zuba. Obecnie zespół tworzą cztery Panie. Są to Barbara Wilkos, Maria Zuba, Iwona Pachuta oraz Ewelina Zuba. Do większości wykonywanych utworów teksty piszą panie z zespołu.

 W czasie imprezy było dużo atrakcji takich jak konkursy dla publiczności, występ zespołu Suchynianki, koncert zespołu Rock&Seller Band, dmuchany plac zabaw, gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez Centrum Wolontariatu w Kraśniku, skakanie na trampolinach z klubem PLAGA, parada motocyklowa, pokazy ochotniczej straży pożarnej oraz policji i jazda konna.

W jubileuszu udział wzięli Pan Marek Kos – rany Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Andrzej Maj – Starosta Powiatu Kraśnickiego, Pan Mirosław Chapski – Wójt Gminy Kraśnik, Pan Andrzej Hanaj – Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik z radnymi z gminy Kraśnik. „Suchyniankom”  życzymy dalszych sukcesów, realizacji swoich planów i zamierzeń, dużo zdrowia oraz kolejnych wspaniałych jubileuszy.

received 2260657523952063

received 2260656967285452

received 2260656440618838

Może Ci się również spodoba