Nawałnica w Gminie Kraśnik – straty i szacowanie szkód

dach
dach

dach20 czerwca b.r. przez część terenu gminy Kraśnik przeszła potężna nawałnica. Żywioł objął cztery miejscowości: Mikulin, Pasiekę – Kolonię, Słodków Pierwszy i Stróżę.

Zniszczeniu uległo prawie 1200 ha upraw o stopniu uszkodzenia od 40 % do 100 %. Najwięcej strat jest w zbożach, ok. 730 ha, rzepak ok. 130 ha, malina 100 ha, czarna porzeczka 63 ha, buraki ponad 53 ha. Pozostałe ok. 110 ha to straty w aronii, ziemniakach, sadach, gryce, roślinach motylkowych i innych.

Uszkodzeniu uległo również 154 budynków. Mieszkalnych- 40, gospodarczych 114.

Na budynkach uszkodzone były głownie pokrycia dachowe, obróbki, elewacje.

Gmina Kraśnik złożyła informacje o stratach w budynkach mieszkalnych do urzędu wojewody.

Powołana zarządzeniem Wojewody Lubelskiego w dniu 22.07.2015 r. komisja kończy w dniu dzisiejszym wycenę strat w uprawach i budynkach gospodarskich w gminie Kraśnik. Protokoły zostaną przekazane Wojewodzie Lubelskiemu.

Gminy, które zostały dotknięte żywiołem- Trzydnik Duży, Szastarka, Zakrzówek i Kraśnik wraz ze starostwem w Kraśniku czynią starania o pomoc dla poszkodowanych.

Może Ci się również spodoba