W hołdzie pomordowanym w Karpiówce

mini

mini         W ostatni dzień roku – 31 grudnia upłynęła kolejna, bo już 72 rocznica pacyfikacji Karpiówki. W odwecie za działalność partyzancką Niemcy dokonali w dniu 31 grudnia 1943 r. pacyfikacji wsi. Zginęło wówczas ponad 40 mieszkańców rozstrzelanych i spalonych żywcem w zaryglowanej stodole. Pochowano ich na cmentarzu obok wsi. Co roku w rocznicę tych wydarzeń w kościele parafialnym w Stróży odprawiana jest msza św. w intencji pomordowanych.

W intencji zamordowanych mieszkańców Karpiówki Mszę Św. odprawił ks. kanonik Grzegorz Stąsiek – Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Trójcy Przenajświętszej w Stróży. Apel poległych poprowadził płk Jerzy Cichocki. Nad grobami pomordowanym hołd oddali i kwiaty złożyli: Pani Małgorzata Kowalczyk – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej – wraz z Prezesem Honorowym Panem płk Tadeuszem Kowalczykiem, kombatanci z pocztami sztandarowymi z miasta Kraśnik i gminy Kraśnik, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Zielińskiego i Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II z dyrektorami i nauczycielami, Pan Andrzej Maj – Starosta Kraśnicki, Pan Mirosław Chapski –Wójt Gminy, Pan Andrzej Hanaj – Przewodniczący Rady Gminy z radnymi, Pan Ryszard Rafalski -Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo, mieszkańcy Karpiówki. Poczty sztandarowe poprowadził płk Mieczysław Lenard.

            W drugiej części obchodów rocznicowych w świetlicy w Stróży odbyło się spotkanie z kombatantami. Wspomnienia i tragizm tamtego tragicznego dnia w formie wiersza przedstawił najstarszy mieszkaniec Karpiówki Pan Kazimierz Surma. Były przy tej okazji odznaczenia dla zasłużonych. Za ścisłą współpracę z organizacjami kombatanckimi Starosta Kraśnicki Pan Andrzej Maj otrzymał medal „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, członek wspierający Pan Marian Rydzewski otrzymał Związkowy Krzyż Zwycięstwa. Te dwa wyróżnienia zostały przyznane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z kolei Pan Jan Gryta otrzymał Medal Pamiątkowy nadany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Zdjęcia: E.M. Tomczak

 

IMG 1587

IMG 1589

IMG 1594

IMG 1598

IMG 1618

IMG 1622

IMG 1640

IMG 1659

IMG 1661

IMG 1667

IMG 1679

IMG 1686