„Cudze chwalicie, swego nie znacie” po raz drugi

16 czerwiec 2013 r. Stróża 152
16 czerwiec 2013 r. Stróża 152

16 czerwiec 2013 r. Stróża 152W dniu 16 czerwca 2013 r. mieszkańcy Gminy Kraśnik mogli przenieść się w czasy sarmackie. Przy Kaplicy w Stróży-Kolonii  odbyła się impreza kulturalno-rekreacyjna promująca dziedzictwo kulturowe i historyczne Stróży-Kolonii. Impreza została zrealizowana przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów   Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju. Gospodarz imprezy Pan Wójt Mirosław Chapski wraz z Proboszczem Parafii w Stróży Ks. Grzegorzem Stąsiek powitali przybyłych gości: Prezydenta Miasta Zamościa Pana Marcina Zamoyskiego, Starostę Kraśnickiego Pana Tadeusza Wojtaka, Przewodniczącego Rady Gminy Pana Andrzeja Hanaja, Radnych Rady Gminy Kraśnik, Dyrektorów Placówek Oświatowych, pracowników Urzędu Gminy oraz przybyłych mieszkańców gminy. Następnie rozpoczęła się część artystyczna.

Jako pierwsi wystąpili członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przedstawiając pokaz walki bronią białą oraz pokaz musztry wojskowej. W zorganizowanym obozie sarmackim można było wejść do namiotu, przymierzyć hełm rycerski i zbroję, dotknąć broni, a członkowie bractwa chętnie opowiadali o życiu w epoce sarmackiej. W międzyczasie na scenie, Kasztelan Chorągwi Karol Bury opowiadał o strojach damskich z ówczesnej epoki oraz zdradzał tajniki dawnych tańców dworskich, które były prezentowane przez członków Bractwa. Kasztelan również komentował na bieżąco walki rycerzy, szczegółowo omawiając rodzaj używanej broni i stroju walczących. Barwny język i ciekawostki historyczne sprawiały, iż liczna widownia słuchała z ogromnym zainteresowaniem. W dalszej części goście z Sandomierza zaprezentowali pokazy łucznictwa historycznego i kusznictwa oraz pokaz walki dawną bronią białą, strzelania z muszkietów i armat czym wzbudzili wielkie uznanie, zwłaszcza męskiej części publiczności. Przybyli na uroczystość mieszkańcy i goście chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia z paniami w pięknych, długich sukniach, jak również rycerzami w strojach kozackich. Od godz. 18 na płycie boiska szkolnego zostały przygotowane atrakcje dla najmłodszych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem odkrywały w co bawili się ich pradziadkowie. Milusińscy mogli pograć w grele, wybijankę, krukwie, wahadło, latające obręcze, palanta oraz kiczkę. Dodatkowo przygotowano stanowisko do gry w paintballa oraz ściankę wspinaczkową, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Dla wszystkich uczestników imprezy przygotowany był poczęstunek w postaci pysznego gulaszu sarmackiego. Impreza kulturalno-rekreacyjna promująca dziedzictwo kulturowe i historyczne Stróży-Kolonii odbyła się już po raz dugi i jak widać cieszy się dużym zainteresowaniem gromadząc liczną publiczność. Mamy nadzieję, że impreza powtórzy swój sukces w przyszłym roku.

 

 

16 czerwiec 2013 r. Stróża 152

16 czerwiec 2013 r. Stróża 155

16 czerwiec 2013 r. Stróża 168

16 czerwiec 2013 r. Stróża 186

16 czerwiec 2013 r. Stróża 248

 

Może Ci się również spodoba