Obchody Powstania Styczniowego w Stróży

DSC1479 - Kopia.małeJPG

 DSC1479 - Kopia.małeJPG      W tym roku wypada 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Należy ono do najbardziej tragicznych zrywów narodowych w dziejach naszego narodu. Nierówne siły spowodowały upadek powstania. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar, prawie czterdzieści tysięcy ludzi wywieziono na zesłanie. Władze carskie za udział w powstaniu skazały na śmierć prawie siedemset osób. Skonfiskowanych zostało wiele majątków, zlikwidowano wiele klasztorów, w Królestwie Polskim wyrugowany został język polski, wiele miast utraciło prawa miejskie. Likwidowanymi majątkami ziemskimi uwłaszczeni zostali chłopi. Wczoraj, 18  lipca przypadła 150. rocznica  krwawej  potyczki jaką stoczył oddział powstańczy na terenie naszej gminy w Stróży i w Mostach.

W tym dniu młodzież szkolna z nauczycielami, strażacy, przedstawiciele stowarzyszenia ,,Dziedzictwo” – Krystyna Śmietana, Stanisław Wnuk, Ryszard Moskal, przedstawiciele Nadleśnictwa Kraśnik – Marek Kowalik i Witold Albiniak, Andrzej Hanaj – Przewodniczący Rady Gminy, Andrzej Maj – członek zarządu powiatu, Mirosław Chapski – wójt gminy, mieszkańcy Stróży w ciszy i skupieniu oddali hołd poległym żołnierzom w Stróży. W tym miejscu zginęło 38 powstańców, którzy pochowani są w zbiorowej mogile przy drodze krajowej, natomiast poległych w drugiej potyczce w Mostach pochowano na cmentarzu w Rzeczycy Księżej. Dowódcę oddziału A. Romiszewskiego rannego w Mostach rozstrzelali Moskale w Blinowie i na tamtejszym cmentarzu został pochowany.

 W 2006 roku Gmina Kraśnik upamiętniła miejsce pochówku w Stróży nowym pomnikiem. Dwa lata temu współpracując z Nadleśnictwem w Kraśniku uczestniczyliśmy wraz z młodzieżą szkolną w uroczystości poświęcenia krzyża upamiętniającego potyczkę w Mostach. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii w Stróży ksiądz kanonik Grzegorz Stąsiek.

 

 DSC1464

 DSC1463 DSC1466 DSC1471 DSC1473 DSC1477 DSC1479

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba