Informacja dla posiadaczy kompostowników

Mieszkańcy którzy zadeklarowali kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku oraz korzystają ze zwolnienia z części opłaty proszeni są o obowiązkowe wypełnienie informacji o ilości kompostowanych bioodpadów za rok 2023 (druk do pobrania dostępny poniżej).

Pozyskane od Państwa dane posłużą wyłącznie do celów sprawozdawczych z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2023 r. Dane, o które prosimy potrzebne są do oszacowania ilości bioodpadów poddawanych recyklingowi (czyli wytworzonych i poddanych kompostowaniu) na terenie gminy Kraśnik w 2023 roku.

Zgodnie z art. 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 ze zm.) gmina jest zobowiązana do osiągnięcia poziomów recyklingu i do sporządzenia rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z nowymi zasadami obliczenia poziomów recyklingu dane zawarte w informacji będą wliczone do poziomów recyklingu, które gmina musi osiągnąć. Informujemy, że za nieosiągnięcie przez gminę odpowiednich poziomów recyklingu, gmina otrzymuje wysokie kary nałożone przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, które mają bezpośredni wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Całokształt kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (w tym również kar) musi być pokryty z opłat wnoszonych przez właścicieli nieruchomości, dlatego tak ważne jest to by można było osiągnąć wymagane przepisami poziomy recyklingu.

W związku z powyższym prosimy o rzetelne podanie ilości faktycznie kompostowanych bioodpadów (tj. odpady z ogrodów i parków czyli skoszonej trawy, kwiatów, chwastów, liści, igliwia, gałęzi krzaków i żywopłotów, kory) oraz odpadów żywności i kuchennych z gospodarstw domowych, czyli resztek żywności pochodzenia roślinnego, obierków, odpadów z warzyw i owoców, skorupek z jaj, fusów z kawy i herbaty itp.).

Wypełnioną informację prosimy odesłać pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną (sekretariat@gminakrasnik.pl) lub dostarczyć bezpośrednio do sekretariatu Urzędu Gminy Kraśnik ul. Kościuszki 24, 23-200 Kraśnik w terminie do 31 stycznia 2024 r.

Do pobrania:

Informacja o ilości bioodpadów w kompostowniku – 2023

(druki informacji będą również dostarczane razem z drukami wpłat za odpady na rok 2024)