Gmina Kraśnik na „Maliniakach” w Urzędowie

W niedzielę, 9 lipca br, przy upalnej aurze w Urzędowie odbył się doroczny  Festiwal  Maliniaki. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Mikołaja w Urzędowie w intencji plantatorów z powiatu kraśnickiego. Dalsza część wydarzenia odbywała się  na stadionie  klubu sportowego „Orzeł” Urzędów w Mikuszewskim. Był kiermasz rękodzielnictwa, stoiska promocyjne oraz wiele innych atrakcji, zaś na scenie występy zespołów artystycznych. Bardzo okazałe, oblegane przez festiwalową publiczność stoisko promocyjne Gminy Kraśnik tym razem przygotowali członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Pasieki- Kolonii na czele z Bożeną Oleszko- przewodniczącą KGW i Jerzym Serwinkiem- sołtysem i jednocześnie członkiem tego Koła,  wspomagani przez pracowników Urzędu Gminy.  Namiot wystawowy Gminy Kraśnik udekorowany był żywymi  krzewami malin, koszyczkami dorodnych owoców malin,  sztucznymi malinami, naturalnymi kwiatami polnymi i ogrodowymi. To wszystko ozdobione dawnymi przedmiotami mającymi dużą wartość etnograficzną, a na stołach smakowite potrawy regionalne- pieczona kapusta z grzybami i mięsem, smalec z ogórkiem i chlebem, drobne przekąski, wędliny, deserki, napoje- tymi smakołykami bezpłatnie częstowali się uczestnicy festiwalu. Za tą pomysłowość, włożony wysiłek w przygotowanie stoiska przed  „Maliniakami” i całodzienną obsługę stoiska w upalną niedzielę, wszystkim należą się gorące słowa podziękowania.

Wydarzeniem towarzyszącym podczas Festiwalu Maliniaki był „Piknik z PRODUKTEM POLSKIM” stanowiący I Etap powiatowego konkursu pn. „Bitwa Regionów”. To największy konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń skupiających kobiety z terenów wiejskich Powiatu Kraśnickiego. Do konkursu zgłosiło się blisko 20 Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu, chcąc poprzez swoje uczestnictwo zaprezentować potrawy regionalne, związane z obszarem działalności danego koła. Z terenu Gminy Kraśnik w konkursie uczestniczyły trzy KGW:  z Pasieki- Kolonii, Kowalina i „Podlesianki” z Podlesia, przygotowując na konkurs oryginalne potrawy wykonane według  prastarych receptur .