Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu “Czyste Powietrze”
e-mail: czystepowietrze@gminakrasnik.pl
tel. 81 826 41 65, 81 884 35 84, 509 594 334
Informujemy, że w Urzędzie Gminy Kraśnik uruchomiony został Punkt Konsultacyjny Rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. W Punkcie jest możliwość skonsultowania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego ,,Czyste Powietrze” oraz jego złożenie. Wnioski przesyłane będą do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, gdzie następuje ich ocena merytoryczna.
Dwa razy w tygodniu w każdą środę oraz w każdy czwartek w godzinach od 10:00 do 15:00 Mieszkańcy naszej Gminy, będą mogli uzyskać informację na temat wymagań programu „Czyste Powietrze”.
ZAKRES DZIAŁANIA PUNKTU KONSULTACYJNEGO:
– udzielenie informacji o Programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku
o dofinansowanie,
– wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie,
– pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowanie.
Dane liczbowe dotyczące stanu wdrażania Programu “Czyste Powietrze” na terenie Gminy Kraśnik (stan na dzień 30.09.2024 r.) udostępnione przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
|
złożono wnioski o dofinansowanie
|
255 |
zawarto umowy o dofinansowanie
|
203 |
zrealizowano przedsięwzięcia
|
135 |
kwota wypłaconych dotacji
|
3 841 974,50 zł |
Mamy nadzieję, że funkcjonowanie punktu zachęci Mieszkańców do skorzystania z dofinansowania m.in. do wymiany kotłów, przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, a w efekcie do poprawy jakości powietrza na terenie Gminy Kraśnik.
Zachęcamy do korzystania z punktu 🙂
Szczegółowe informacje na temat Programu „Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie:
https://www.wfos.lublin.pl/ oraz http://czystepowietrze.gov.pl/
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”
„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania oraz beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania.
Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program obejmuje 2 grupy beneficjentów:
1. uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania
2. uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania
LISTA BANKÓW które podpisały umowy z NFOŚiGW i wfośigw na udzielanie Kredytu Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego: https://czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/banki/lista-bankow
Materiały do pobrania obowiązujące od 14 czerwca 2024 roku
https://portal.wfos.lublin.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dokumenty-programowe/dokumenty-obowiazujace
Program Priorytetowy Czyste Powietrze
Załącznik nr 1 do programu łączenie dotacji z termomodernizacyjną ulgą podatkową
Załącznik nr 2 do programu koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansownia
Załącznik nr 2a do programu koszty kwalifikowane i maksymalna dotacja (podwyższony poziom dofinansowania)
Załącznik nr 2b do programu koszty kwalifikowane i maksymalna dotacja (najwyższy poziom dofinansowania)
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu „Czyste Powietrze” na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Materiały do pobrania obowiązujące od 03 stycznia 2023 roku
https://portal.wfos.lublin.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
Program priorytetowy Czyste Powietrza program priorytetowy Materiały do pobrania obowiązujące od 25 stycznia 2022 roku
Czyste Powietrze – program priorytetowy
Załącznik nr 1 do programu – łączenie dotacji z termomodernizacyjną ulgą podatkową
Załącznik nr 2 do programu – koszty kwalifikowane i podstawowy poziom dofinansowania
Załącznik nr 2a do programu – koszty kwalifikowane i podwyższony poziom dofinansowania
Załącznik nr 2b do programu – koszty kwalifikowane i najwyższy poziom dofinansowania
Więcej: https://portal.wfos.lublin.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
BAZA WIEDZY
Szczegółowe informacje na temat Programu „Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie:
Starając się o dofinansowanie z programu ,,Czyste Powietrze”, można korzystać z bezpłatnych narzędzi, które będą pomocne podczas tego procesu. Są to przede wszystkim:
Kalkulator dotacji: czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji
Pomaga sprawdzić, jaką dotację możemy uzyskać z programu „Czyste Powietrze” i czy tym samym stać nas na przeprowadzenie inwestycji o określonym zakresie rzeczowym.
Kalkulator grubości izolacji: kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl Pozwala obliczyć ile materiału musimy zużyć na docieplenie budynku.
Lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM): lista-zum.ios.edu.pl
Umożliwia wybór urządzenia i materiału zgodnego z warunkami technicznymi programu „Czyste Powietrze”. Lista ZUM jest rozbudowywana na bieżąco. Wybierając produkt z listy – np. pompę ciepła czy kolektory słoneczne – mamy pewność, że kwalifikuje się on do dofinansowania. Lista jest współtworzona przez producentów zielonych urządzeń i materiałów.
Doradztwo energetyczne: doradztwo-energetyczne.gov.pl
Projekt Doradztwa Energetycznego działa w oparciu o ogólnopolską sieć profesjonalnych doradców energetycznych, udzielających konsultacji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Jednym z ich zadań jest wsparcie przyszłych beneficjentów aplikujących o środki z programu „Czyste Powietrze”.
Strona programu: czystepowietrze.gov.pl
Rzetelne i na bieżąco aktualizowane źródło informacji o programie „Czyste Powietrze”. Klikając w zakładkę „Weź dofinansowanie”, a potem „Czyste Powietrze” zostaniemy przeniesieni na stronę z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z programem. Dowiemy się, komu i w jakim wymiarze przysługuje dotacja oraz na co można ją przeznaczyć. Znajdziemy też informacje o formach i poziomach dofinansowania, rodzajach przedsięwzięć kwalifikowanych, maksymalnych kwotach dotacji i sposobach składania wniosków oraz jakie banki udzielają Kredytu Czyste Powietrze.
WARTO TEŻ ZAJRZEĆ TUTAJ
Ogólnopolska infolinia: 22 340 40 80
Masz pytania o program „Czyste Powietrze”? Zadzwoń do konsultanta. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Aby dowiedzieć się, jaki jest status złożonego wniosku, skontaktuj się bezpośrednio z wfośigw.
Akademia Czystego Powietrza: czystepowietrze.gov.pl/akademia-czystego-powietrza
Przewodnik – w formie webinarów – po zreformowanym programie „Czyste Powietrze” to źródło informacji dla każdego, zarówno dla pracowników gmin, eko-doradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami.
W imieniu organizatorów – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) – zapraszamy na webinar dotyczący zmian w programie „Czyste Powietrze”, zorganizowany w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Webinar, na który każdy zainteresowany może się zarejestrować (https://forms.office.com/e/rrtvL2F1uq), odbędzie się w czwartek, 6 czerwca 2024r. o godz. 10:00. Więcej informacji: https://gminakrasnik.pl/blog/2024/06/04/zapraszamy-na-webinar-o-zmianach-w-programie-czyste-powietrze/