Majówka z „Kowalankami”

Maj to szczególny miesiąc w tradycji ludowej i chrześcijańskiej. Od zawsze było związanych z nim wiele Świąt i tradycji. Niektóre z nich przetrwały do dziś. Przez cały miesiąc odprawiano i nadal w wielu miejscowościach odprawia się nabożeństwa maryjne, zwane „Majówkami”.  Mieszkańcy spotykają się przy przystrojonych kapliczkach przydrożnych śpiewając pieśni maryjne.

W niedzielę, 12 maja na zaproszenie KGW Kowalanki z gminy Poniatowa, pow. Opole Lubelskie, którym opiekuje się Justyna Kieraga, do  Kowali  przyjechały dwa zespoły o nazwie „Kowalanki”: Zespół Śpiewaczy „Kowalanki” z Kowalina, gmina Kraśnik oraz Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy „Kowalanki” z Kowali, gmina Nowiny, koło Kielc. Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej po raz pierwszy zorganizowało „Majówkę z Kowalankami”. Po Mszy Świętej o godzinie 9, w kaplicy dworskiej pw. NMP Królowej Świata w Kowali Pierwszej, wszystkie trzy zespoły „Kowalanki” śpiewały w kaplicy pieśni maryjne.

Druga część spotkania miała miejsce na placu przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kowali Drugiej. Podczas biesiady były prezentacje zespołów, występy artystyczne, prawdziwa majówka na ludowo. Zastępca burmistrza Poniatowej p. Aneta Poniatowska zapewniła, że jest to na pewno początek wspólnych imprez i spotkań „Kowalanek” z kraju. Pomysł  organizowania wspólnych imprez kulturalnych i promocyjnych poparł wójt Gminy Nowiny Łukasz Gryń, a także opiekunka zespołu „Kowalanki” z Kowalina Teresa Dziewa. Działalność zespołu z Kowalina mocno wspiera Wójt Gminy Kraśnik Artur Domański.

Warto dodać, że najstarszy, zespół „Kowalanki” z woj. świętokrzyskiego w tym roku będzie obchodził jubileusz 60. lecia działalności, „Kowalanki” z Kowalina w roku ubiegłym świętowały jubileusz 45. lecia, a „Kowalanki” z gminy Poniatowa działają od 1977 roku, a więc 47 lat.

– Niedziela, 12 maja, to był jeden z tych pięknych dni, który zapamiętamy na długo – mówiły jednym głosem członkinie trzech zespołów „Kowalanki” na zakończenie spotkania.

Może Ci się również spodoba