„Kowalanki” świętowały 45.lecie działalności

Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy „Kowalanki” z Kowalina powstał w 1978 roku.  W ciągu 45 lat zespół miał setki  udanych występów  w konkursach i przeglądach folklorystycznych na terenie gminy, powiatu i województwa.  Wystawiał widowiska obrzędowe w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim i na scenie w Tarnogrodzie. W sobotę, 27 maja br, w Świetlicy Wiejskiej w Spławach Pierwszych miało miejsce jubileuszowe spotkanie z udziałem licznie przybyłych zaproszonych władz państwowych i samorządowych. Na uroczystość licznie przybyli członkowie zespołów śpiewaczych i kapel z powiatów: janowskiego i kraśnickiego, z którymi zespół od wielu lat utrzymuje wręcz przyjacielskie kontakty: Zespół „Janowianki” z Janowskiego Ośrodka Kultury, Zespoły- „Stanianki” i „Potoczanki” z terenu gminy Potok Wielki, zespół „Facelia” z Wierzchowisk w gminie Modliborzyce, Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze w gminie Szastarka, zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Olbięcina, Kapela Ludowa Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, która najpierw witała gości przed świetlicą oraz później przygrywała do tańców. Na jubileusz przybyli dyrektorzy i instruktorzy placówek kulturalnych. Od władz i zespołów były dyplomy i życzenia  dla zasłużonych „Kowalanek”, by jeszcze długie lata mogły uczestniczyć w promocji piękna kultury ludowej. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał Zespołowi  nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Były oczywiście statuetki i dyplomy dla każdej z „Kowalanek” od Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy.