Projekt Koła Gospodyń Wiejskich Lasy „550 km  na 550 -lecie województwa lubelskiego -z kijkami przez lubelskie”

                 Nordic Walking cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Chodzenie z kijkami aktywuje aż 90% mięśni, wpływa pozytywnie na układ krążeniowy,  poprawia samopoczucie, podnosi kondycję i wytrzymałość. Nordic Walking to sport dla wszystkich, jednak powinno się wziąć pod uwagę dwa warunki:  prawidłowej techniki powinno się nauczyć od instruktora i należy mieć odpowiednio dobrane kijki. Aby w pełni cieszyć się korzyściami, jakie niesie za sobą ta forma aktywności, należy wykonywać ruchy poprawnie, oraz cały wysiłek poprzedzić krótką rozgrzewką. Mając to wszystko na względzie KGW Sołectwa Lasy postanowiło poznać tajniki chodzenia z kijkami a przy okazji pokazać jak piękna jest Lubelszczyzna. Napisany został projekt ”550 km na 550-lecie województwa lubelskiego -Z kijkami przez lubelskie” który został pozytywnie oceniony i otrzymał dofinansowanie w Otwartym Konkursie ofert na realizację zadań publicznych Województwa Lubelskiego w zakresie turystyki i krajoznawstwa w 2023 roku. Główne założenia to zorganizowanie trzech wydarzeń o charakterze rekreacyjnym propagujących zdrowy i aktywny tryb życia oraz popularyzujących wiedzę turystyczno-historyczną o Województwie   Lubelskim.

             W dniu 06.05.2023 roku odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych imprez w ramach projektu. Swój udział zgłosiły osoby z różnych zakątków  regionu. Były również zorganizowane grupy: Kraśnik na kijach, Koło Gospodyń Wiejskich 39,5 ze Stróży Kolonii, Panie ze Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc z Trzydnika Dużego. Rozpoczęto punktualnie o 10.30 po dopełnieniu formalności czyli wpisaniu na listę obecności i zapoznaniu z regulaminem. Po przeprowadzonym przez trenera  Nordic Walking  instruktażu  na temat poprawnej postawy i techniki chodzenia z kijkami  i kilkuminutowej rozgrzewce 47 osób pomaszerowało trasą o długości 10 km. Na pierwszą wyprawę wybrana została ścieżka Rudki w kształcie pętli. Przyjemnie maszerowało się wśród zieleni słuchając śpiewu ptaków. Instruktor przez cały czas monitorował i dyskretnie korygował błędy tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kijkami. Po trudach marszu na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Członkinie KGW Lasy. Posileni uczestnicy chętnie brali udział w konkursach i quizach. Okazało się że mają imponującą wiedzę o Województwie Lubelskim. Na koniec wśród wszystkich obecnych rozlosowano upominki.

          Podsumowując: pierwszy etap projektu należy uznać za udany : pogoda dopisała, uczestnicy okazali się fantastycznymi ludźmi z poczuciem humoru a łączna ilość pokonanych kilometrów to ponad 460. Przed KGW Lasy kolejne ścieżki: Janów Lubelski i Urzędów.    

 

 

                                                                     Jolanta Dobrzyńska

Może Ci się również spodoba