Po żniwach udane dożynki

     Tegoroczna aura  sprzyjała pracom żniwnym,  dlatego też w niedzielę 21 sierpnia, przy pięknej, słonecznej pogodzie  mieszkańcy gminy Kraśnik   masowo wzięli udział w Dożynkowym Pikniku Rodzinnym w Stróży. Dla wszystkich było mnóstwo atrakcji. Dzieci i młodzież szkolna brała udział w licznych konkursach organizowanych na scenie oraz występowała tańcząc i śpiewając. Poszczególne sołectwa gminy Kraśnik wystawiły przebogate stoiska promocyjne z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem artystycznym.

    Dożynki rozpoczęła Msza Święta w Kościele parafialnym w Stróży- Kolonii, którą celebrowali: ksiądz kan. dr Jerzy Zamorski  z parafii pw. WNMP w Kraśniku, dziekan dekanatu kraśnickiego oraz ks. kan. Grzegorz Stąsiek Proboszcz parafii w Stróży. Po mszy korowód dożynkowy na czele z orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej z Kraśnika, pocztami sztandarowymi jednostek OSP ze Stróży, Słodkowa Trzeciego, Spław i Podlesia, starostami dożynek- Jerzym Serwinkiem z Pasieki – Kolonii i Iwoną Kępa z Podlesia, władzami powiatu i gminy, gośćmi, młodzieżą szkolną oraz mieszkańcami wsi przeszedł na boisko przy szkole podstawowej.  Tu na scenie starostowie dożynek przekazali dorodny bochen chleba z tegorocznych zbiorów Wójtowi Gminy Mirosławowi Chapskiemu.  Podziękowanie dla rolników za całoroczny trud złożyli obecni przedstawiciele władz:  poseł na Sejm RP Kazimierz Choma,  Radny do sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Kos, Wicestarosta Kraśnicki Paweł Kudrel, Nadleśniczy Michał Kosikowski.  Okazały wieniec dożynkowy  przygotowali mieszkańcy sołectwa Słodków Trzeci.  Wieniec ten będzie reprezentował gminę Kraśnik na Dożynkach Powiatowo- Gminnych w Trzydniku Dużym w dn. 4 września br. Po występach na scenie dzieci i młodzieży szkolnej z przedszkoli oraz szkół podstawowych ze Stróży, Kowalina i Słodkowa Trzeciego zostały ogłoszone wyniki Gminnego Konkursu „Najładniejszy ogródek przydomowy 2022” . Pierwsze miejsce w tym konkursie przypadło  Ewie i Marianowi Chęć z Pasieki- Kolonii, miejsce II -Markowi i Małgorzacie Szczepanik ze Spław Drugich, a miejsce III- Joannie Oleszko z Pasieki –Kolonii. Wyróżniony został ogródek Moniki Błaszczyk ze Słodkowa Pierwszego. W dalszej części artystycznej wystąpiły laureatki stypendiów artystycznych gminy Kraśnik –  Zuzanna Wróbel ze Słodkowa Trzeciego- taniec, Emilia Rycerz ze Słodkowa Pierwszego- śpiew. Przedstawicielki KGW Lasy na scenie organizowały konkurs „Bogactwa i dary lasu”, w trzech częściach- dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Kowalanki” z Kowalina, który w przyszłym roku będzie świętował jubileusz 45- lecia działalności. Uczestnicy Dożynkowego Pikniku Rodzinnego mocno oklaskiwali występujących na scenie artystów: Kapelę Góralską „Jontki” z Żywca, Zespół „Błękit” z Zakrzówka oraz gwiazdę wieczoru- Zespół IMPULS z muzyką disco- polo.  Żywieccy górale na scenie pasowali na górala Jerzego Serwinka- starostę dożynek, sołtysa Pasieki- Kolonii,  który doskonale sprawdził się w śpiewie, tańcach i gawędach. góralskich. Na bogato wyposażonych stoiskach czterech Kół Gospodyń Wiejskich:  Lasy, Stróża- Kolonia , Pasieka- Kolonia oraz Stróża było smacznie, ciekawie i edukacyjnie. Można było spróbować pyszności przygotowanych z runa leśnego: ciast, chlebków, jagodzianek, rogalików czy orzeszków.

Do degustacji przygotowane były wędliny z dzika i jelenia oraz gorące danie z dziczyzną. Zaprezentowana została wystawa tematyczna związana z lasem. Były rośliny leśne, grzyby oraz bardzo wiele darów lasu. Do tego wyprawiona skóra dzika i piękne poroże jelenia. Przedstawiono znaczną ilość przetworów na bazie produktów pochodzenia leśnego. Do każdego z nich opracowano i udostępniono przepis. Wszystko to można było oglądać przy odgłosach ptaków wydobywających się z głośnika. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych zorganizowane zostały konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Na amatorów pieszych i rowerowych wycieczek czekała galeria zdjęć przedstawiająca piękno obszarów leśnych we wszystkich czterech porach roku. Stoisko zostało przygotowane dzięki Partnerowi Lasy Państwowe– powiedziała  podczas pikniku Jolanta Dobrzyńska z KGW Lasy.

       Podobne, bardzo atrakcyjne stoiska promocyjne z lokalnymi produktami spożywczymi przygotowali mieszkańcy sołectw:  Podlesie, Spławy Drugie, Mikulin- Kowalin, Słodków Pierwszy, Słodków Drugi, Słodków Trzeci, Karpiówka.

      Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje dla dzieci- plac zabaw ze zjeżdżalniami i dmuchańcami. Dorośli oblegali stoisko z grillem, grochówką i napojami zorganizowane przez firmę Masarnia Rzemieślnicza- Wędliny Chłopskie- Elżbieta Zając ze Spław Drugich. Wszystkim za ogromne, społeczne zaangażowanie należą się gorące słowa podziękowania.

      Tegoroczne dożynki są przykładem doskonałego współdziałania i współpracy sołtysów, radnych, działaczek Kół Gospodyń Wiejskich, członków OSP, instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, rożnych organizacji społecznych, twórców rękodzieła na  rzecz społecznej integracji, działalności kulturalnej i promocyjnej Gminy Kraśnik.