Gmina Kraśnik na Dożynkach Powiatowo- Gminnych w Urzędowie

IMG 4627 - Kopia

W niedzielę, 25 sierpnia br , na stadionie sportowym w Urzędowie miały miejsce „Dożynki Powiatowo- Gminne” , organizowane przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku i Gminę Miejską Urzędów. Przy słonecznej, pięknej pogodzie w uroczystościach dożynkowych wzięło udział setki rolników z terenu powiatu kraśnickiego. Znaczący udział w tych uroczystościach mieli też przedstawiciele Gminy Kraśnik. W korowodzie dożynkowym szedł poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Spławach, okazałe wieńce dożynkowe zaprezentowały sołectwa Kowalin i Mikulin. Grupa wieńcowa sołectwa Kowalin na czele z radnym Krzysztofem Pietraszkiem i sołtysem Anną Jagieła przygotowała wieniec tradycyjny w kształcie korony, zbudowany ze zbóż i prosa. Wieniec niosły i prezentowały członkinie Zespołu Ludowego „Kowalanki” z Kowalina, zespołu bardzo zasłużonego dla kultury Powiatu Kraśnickiego o ponad 40- letniej historii działania. Wieniec współczesny w kształcie serca przygotowały i prezentowały członkinie Rady Sołeckiej z Mikulina na czele z sołtysem Agatą Gumiela.

   Gmina Kraśnik przygotowała stoisko promocyjno- informacyjne, które było oblegane przez uczestników dożynek. Na stoisku można było podziwiać zbiory kolekcjonerskie Marka Soleckiego ze Stróży- prezesa Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów. Sołtys sołectwa Lasy Adam Kuzawiński prezentował haft krzyżykowy, którym zajmuje się pani Genowefa Rzeźnik, mieszkanka tego sołectwa oraz wyroby garncarskie Arkadiusza Maja z Lasów. Były przepyszne ciasta Jadwigi Kuropiewskiej z Podlesia. Przy stoisku dożynkowym nie mogło zabraknąć dorodnych snopów zbóż przodujących rolników z terenu Gminy Kraśnik- pszenicy ozimej odm. Hondia Jarosława Strumińskiego ze Stróży- Kolonii oraz pszenicy ozimej odm. Metronom Ryszarda Kowala ze Słodkowa Trzeciego. Całość stoiska była udekorowana kwiatami i krzewami Gospodarstwa Szkółkarskiego Janusza Siembidy ze Spław Pierwszych.

Osobne swoje stoiska na stadionie sportowym przygotowali także: Łukasz Woźniak ze Spław Drugich, wystawiając stoisko z produktami pszczelimi i Janusz Siembida „Gospodarstwo Szkółkarskie” ze Spław Pierwszych.

Z okazji Dożynek Kapituła Medalu Starosty Kraśnickiego postanowiła uhonorować Medalem Starosty i okolicznościową nagrodą wzorowych rolników z terenu powiatu . Medal Starosty otrzymał Marcin Kozub ze Spław Pierwszych. Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla przyznał także dyplomy za szczególne osiągnięcia w produkcji rolnej grupie rolników. Z terenu Gminy Kraśnik dyplom i nagrodę odebrał Jarosław Strumiński ze Stróży- Kolonii.

   Zgromadzona publiczność podczas Święta Plonów mogła podziwiać występy artystyczne artystów z terenu powiatu kraśnickiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a także gwiazdy wieczoru Patrycji Markowskiej.

   Wspomnieć również należy o uroczystościach dożynkowych na terenie naszej gminy. W dniu 15 sierpnia w kościele P.W. WNMP w Kraśniku dożynki obchodzili mieszkańcy gminy mieszkający na terenie tej parafii. Wieniec dożynkowy wykonany z tegorocznych zbiorów przynieśli mieszkańcy Kowalina. Na Święto Dziękczynienia w ostatnią niedzielę , 25 sierpnia dożynki obchodziła razem z odpustem parafialnym parafia Stróża. Przebogaty w symbole wieniec dożynkowy przynieśli do kościoła parafialnego mieszkańcy Stróży- Kolonii, dziękując za zebrane dobre plony.

IMG 4627 - Kopia

IMG 4622

dozynki 055

dozynki 050

dozynki 049

dozynki 039

dozynki 031

dozynki 027

dozynki 018

dozynki 016

dozynki 003

dozynki 001

20190825 133752

Może Ci się również spodoba