JARZĘBINKA 2018

korale

   W dniu 24.10.2018r. w Świetlicy Wiejskiej w Słodkowie Trzecim odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Ludowej „Jarzębinka”. Organizatorem i pomysłodawcą tej imprezy jest Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży – Kolonii. Konkurs zrealizowano przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

    W tegorocznej edycji „Jarzębinki” wzięło udział 11 wykonawców, zarówno solistów jak i zespołów z terenu Powiatu Kraśnickiego, których prezentacje oceniała pani Ilona Mazurek – kierownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kraśniku oraz pan Andrzej Sar –Główny Instruktor do spraw Dziedzictwa Kulturowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Występy dzieci i młodzieży mogli podziwiać również przybyli goście, na czele z gospodarzem Gminy Kraśnik, panem Wójtem Mirosławem Chapskim. Na „Jarzębince” gościli także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie pan Roman Biss, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalinie pani Marzena Berdys – Pęzioł, oraz vice dyrektor Szkoły Podstawowej w Stróży pani Beata Latos oraz pani Danuta Wójcik instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku.

    Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii uczniowie klas I – III szkół podstawowych przyznane zostały dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymała je Antonina Hajdas ze Szkoły Podstawowej w Kowalinie oraz rodzeństwo Marysia i Antek Kowalscy z Gminnego Ośrodka Kultury w Urzędowie. W kategorii uczniowie klas IV – VIII I miejsce wyśpiewał zespół „Błękitne Korale” z Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku. II miejsce zajęła Emilia Bielecka ze Szkoły Podstawowej w Stróży. III miejsce otrzymał zespół „Ich dwóch i ona” z Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie. Wyróżnienia przyznano Paulinie Koper z GDK w Zakrzówku oraz reprezentacji gospodarzy – zespołowi ze Szkoły Podstawowej w Stróży.

     Podczas wręczania nagród przewodniczący Jury podkreślił iż Konkurs „Jarzębinka” jest jedyną tego typu imprezą skierowaną do dzieci i młodzieży popularyzującą kulturę i muzykę ludową w całym województwie lubelskim. Pan Wójt gratulując laureatom podkreślił natomiast wielkie znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego wsi jako elementu kultury narodowej, zwłaszcza w tak wyjątkowym momencie naszej historii – 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

     Tegoroczna edycja Konkursu „Jarzębinka” pokazuje, iż pomimo nowoczesnych muzycznych trendów nadal jest spora grupa tych, którzy interesują się muzyką ludową. Prezentacje konkursowe dzieci i młodzieży dają nadzieję, iż piękne pieśni i piosenki naszych dziadków nie zaginą, bowiem dla lepszej przyszłości trzeba pielęgnować przeszłość.

korale

 

IMG 4220

  IMG 4224                                                                   

                                                                                                   Dyrektor GBP w Stróży

                                                                                                    Agnieszka Lidia Płatek

Może Ci się również spodoba