Wymiana językowa w Rumunii

06

W dniach 3-7 lutego 2018 r. dwóch uczniów i dwoje nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Słodkowie Trzecim gościło w PoianaTeiului w Rumunii. Brali oni udział w pierwszym międzynarodowym spotkaniu uczniów i nauczycieli w ramach projektu „Ready, Steady, Start! Betterlivingthrougholdgames”przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.Oprócz nas i gospodarzy w spotkaniu brali udział nasi przyjaciele ze szkół z Bułgarii, Turcji, Litwy i Łotwy.

     Podczas uroczystego powitania gości z krajów partnerskich programu Erasmus+ rumuńscyuczniowie ubrani w regionalne stroje zaprezentowali tradycyjne pieśni oraz tańce.W ramach działań projektowych uczniowie brali udział w tradycyjnych grach plenerowych na szkolnym boisku, a wizyta w szkole była okazją do zwiedzenia placówki.Prowadzone były warsztaty dot. zdrowego odżywiania, prezentacji potraw tradycyjnych z krajów partnerskich oraz wyboru hymnu projektu.Podczas wizyty nauczyciele omówili dotychczasowe rezultaty współpracy oraz dokonali ewaluacji pracy wcześniej przydzielonych zadań dotyczących tematyki projektu.

     Dzieci miały okazję poznać historię miasta partnerskiego, zobaczyły potężną tamę na jeziorze IzvorulMuntelui (Lake Bicaz)ze słynną skałą, odwiedziły ratusz, posterunek policji i bibliotekę miejską.Wizyta w kompleksie klasztornym PetruVoda była okazją do poznania historii ojca Justina Parvu. Jest on patronem szkoły partnerskiej z PoianaTeiului. W hrabstwie Neamt zwiedziły twierdzę,cerkiew i muzeum etnograficzne, w VatraDorneiw regionie Transylwania-Zamek Drakuli, a w Piatra Neamt: Wieżę św. Stefana, rezerwat przyrody Vanatori Neamt, Urząd Miasta i Kuratorium Oświaty.

      Oprócz tego uczniowie mieli możliwość skorzystania z aktywności na świeżym powietrzu oraz doskonalenia swoich umiejętności jazdy na nartach i łyżwach.

W pamięci uczniów na pewno na długo pozostanie gościnność rumuńskich rodzin, które otworzyły dla uczestników projektu nie tylko drzwi swoich domów, ale także serca. Wizyta w Rumunii była dla wszystkich okazją do poznania innej kultury, dań kuchni regionu, doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także nawiązania nowych przyjaźni.

     Następne spotkanie projektowe już w maju w Bułgarii.

 

                                                                                                          Natalia Pietraś

 

06

 

07

08

Może Ci się również spodoba