Nasi gimnazjaliści ponownie w Polskim Radiu

radio scaled
radio scaled

     W środę 10 stycznia 2018 r. nasi gimnazjaliści po raz drugi wybrali się do Warszawy na kolejną wizytę w Polskim Radiu. Odkrywanie “Sekretów Radia” oraz ponowne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizował p. Wojciech Pomykalski, a wraz z nim opiekunem była p. Dominika Niekra. radio

Po dotarciu pod okazały gmach Polskiego Radia przy Alei Niepodległości 77/85 pierwsze kroki skierowaliśmy do słynnego Studia Nagraniowego im. Władysława Szpilmana na spotkanie z naszymi przewodnikami, którymi okazali się bardzo znani radiowcy. Mianowicie, była to p. Agnieszka Rogińska – jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich lektorów, współpracująca z niemal wszystkimi redakcjami Radia, która ponadto nagrała ponad 100 lekcji języka angielskiego dla Polskiego Radia BIS oraz współpracuje ze studiami nagrań jako lektorka i dziennikarka. Wraz z p.Rogińską “Sekrety Radia” zdradzał nam bardzo popularny, ceniony i lubiany redaktor, p. Artur Wolski, który w Radiowej Jedynce, czyli Programie 1 PR prowadzi niezwykle ciekawą audycję popularnonaukową “Eureka” oraz konkurs naukowy “Eureka Extra”, natomiast w stacji Polskie Radio Dzieciom – audycję “Mini Eureka”. Warto także podkreślić fakt, iż red. Wolski jest dwukrotnym laureatem konkursu “Dziennikarz Medyczny Roku” w kategorii “Audycje Radiowe” w uznaniu walorów merytorycznych, kreatywności i zaangażowania w realizację audycji radiowych, których tematem są trudne zagadnienia związane z propagowaniem wiedzy o zdrowiu. Redaktor Artur Wolski jest ponadto laureatem ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”, a nasi uczniowie stwierdzili, że jest to najbardziej uśmiechnięta postać Polskiego Radia J Zatem bardziej znakomitych przewodników nie mogliśmy sobie wymarzyć! J

Po kilkunastominutowej prelekcji dotyczącej historii i współczesności Polskiego Radia udaliśmy się labiryntem korytarzy do podpatrzenia “od kuchni” pracy redaktorów, realizatorów, pracowników obsługi technicznej oraz prowadzących audycje. Najpierw udaliśmy się do studia emisyjnego Polskiego Radia Dzieciom, w którym p. Artur Wolski opowiadał o wymaganiach i predyspozycjach niezbędnych w zawodzie radiowca. Należy uczciwie przyznać, że zawód dziennikarza radiowego wymaga naprawdę profesjonalnego przygotowania, ale przede wszystkim pasji, cierpliwości, poświęcenia i zamiłowania. Następnie przez niemal 30 minut uczniowie mogli z reżyserki oglądać nagrywanie audycji “Mini Eureka”, w której nasz przewodnik i jednocześnie gospodarz audycji zaprosił do rozmowy o swoich pasjach zawodowych i prywatnych pewnego nauczyciela 😉 Cała audycja dostępna jest pod adresem:

https://www.polskieradio.pl/18/5197/Artykul/1988039,Nauczyciel-prywatnie

Z Polskiego Radia Dzieciom przeszliśmy do Programu 1, gdzie akurat nadawana była audycja “Cztery Pory Roku” i mogliśmy osobiście poznać zespół realizatorski. Po kilkunastu minutach czekała na nas kolejna niespodzianka, tym razem w Radiowej Czwórce, którą mieliśmy poznać dokładnie w ciągu najbliższych 2 godzin. Zatem podziękowaliśmy naszym przewodnikom, lecz zanim pożegnaliśmy red. Artura Wolskiego, to wręczył on uroczyście jednemu z uczestników naszej wycieczki nagrodę za wygraną w konkursie popularnonaukowym “Eureka Extra”, który odbył się na antenie programu 1 Polskiego Radia dwa dni wcześniej. Była to naprawdę bardzo miła i zaskakująca niespodzianka, przede wszystkim dla samego laureata J

W studiu koncertowym Czwórki spotkaliśmy się z dobrze znanym wielu słuchaczom red. Patrykiem Kuniszewiczem, który najpierw przeprowadził z całą grupą profesjonalne warsztaty dziennikarskie, a następnie zaprosił wszystkich do uczestniczenia w swojej bardzo popularnej i lubianej audycji „Stacja Nauka”. Jest to audycja popularnonaukowa z ciekawostkami naukowymi wyjaśniającymi w bardzo przystępny sposób zjawiska, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Zapis całej audycji dostępny jest na stronie www.czworka.online lub bezpośrednio pod linkiem:

https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/1986380,Stacja-Nauka-10-stycznia-godz-1204

Wizyta w Polskim Radiu była niezwykle interesująca i niezapomniana, w czasie wycieczki odkryliśmy kolejne sekrety radia i kto wie, czy wkrótce ktoś ze zwiedzających nie zasiądzie przed mikrofonem lub za stołem realizatorskim? 😉 Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy od zespołu Czwórki fajne pamiątkowe gadżety J

Z Polskiego Radia udaliśmy się na obiad, a następnie do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy uczestniczyć w niezapomnianej i zmuszającej do głębokiej refleksji lekcji historii zaprezentowanej w najnowocześniejszy sposób. W Muzeum Powstania Warszawskiego można posłuchać niezwykle ciekawych opowieści przewodników, zobaczyć tysiące autentycznych eksponatów, ale również częściowo wczuć się w młodych powstańców przechodząc repliką kanałów, usłyszeć huk nadlatujących samolotów czy wybuchy bomb. Można przede wszystkim wyobrazić sobie los naszych rówieśników podczas tych pamiętnych 63 dni, usłyszeć w stalowym Monumencie “bijące serce walczącej Warszawy”, ale także wyobrazić sobie, że jesteśmy pilotami samolotu Liberator i lecimy nad niemal zrównaną z ziemią Warszawą ukazaną w przejmującym filmie „Miasto ruin”, który można zobaczyć w trakcie zwiedzania. Niejednemu uczestnikowi zakręciła się w oku łza, gdy usłyszeliśmy przejmujące i smutne historie powstańców… Dwie godziny to jednak zdecydowanie za krótko na pobyt w Muzeum, więc mamy nadzieję, że niebawem będziemy mieli możliwość ponownych, tym razem dłuższych odwiedzin w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po zwiedzaniu muzeum, bezpiecznie i z głową pełną wrażeń i refleksji, kilka minut po godzinie 21-ej powróciliśmy do Kraśnika.

 

W. Pomykalski

Może Ci się również spodoba