Dożynki Powiatowe w Kraśniku

telebim1

W niedzielę 3 września br, na stadionie LKS „Tęcza” przy ulicy Oboźnej w Kraśniku, rolnicy z terenu całego powiatu kraśnickiego świętowali zakończenie żniw. Organizatorami tegorocznego Święta Plonów było Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy w Kraśniku. Dożynki w tym miejscu były zorganizowane po raz pierwszy, ale okazało się, że lokalizacja ta była całkowicie trafiona. Mimo padającego deszczu tłumy gości przemieszczały się pomiędzy bogato wyposażonymi stoiskami wystawowymi, przed sceną oraz na placu zabaw dla dzieci.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta w intencji rolników i zebranych plonów w kościele pw. WNMP w Kraśniku. Oprawę muzyczną mszy zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Majdanu Obleszcze. Po mszy delegacje poszczególnych gmin z poświęconymi wieńcami dożynkowymi przeszły ulicami: Narutowicza, Lubelską i Oboźną na stadion LKS „Tęcza”. Tu nastąpiła część oficjalna, gdzie wszystkich uczestników dożynek powitali Starosta Kraśnicki Andrzej Maj i Wójt Gminy Kraśnik Mirosław Chapski. Starostowie dożynek: Ewa Bryczek z Dzierzkowic – Góry oraz Jerzy Serwinek z Pasieki- Kolonii przekazali chleb z tegorocznych zbiorów Staroście Kraśnickiemu i Wójtowi Gminy Kraśnik. W części oficjalnej były wręczane dyplomy i odznaczenia zasłużonych rolników. Medal Starosty Kraśnickiego otrzymał Jerzy Serwinek. W części artystycznej wystąpiło kilka zespołów. Najpierw zaprezentował się zespół taneczny z Węgier z gminy Biharnagybajom. Z tą gminą, Gmina Kraśnik w roku ubiegłym zawarła umowę partnerską. W dożynkach uczestniczyły też delegacje zagraniczne z Ukrainy z miasta Browary i Rejonu Sławuckiego obwodu chmielnickiego, z którymi kontakty utrzymuje Starostwo Powiatowe.
W części artystycznej był występ Julii Chmielarskiej z Kraśnika, koncert zespołów „Fantazja” z Księżomierza i Kalina Folk z Polichny. Od godziny 16 do 22 w gali disco- polo zaprezentowały się zespoły: Power, Solaris, Effect, Milano i na koniec gwiazda wieczoru Cliver.
Podczas Dożynek Powiatowych rozstrzygnięty został Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego Gminy Kraśnik. W tym roku okazałe wieńce dożynkowe przygotowały grupy wieńcowe z sześciu sołectw: Kowalin, Spławy Drugie, Mikulin, Słodków Pierwszy, Karpiówka i Lasy. Zgodnie z regulaminem konkursu powiatowego, komisja gminna wytypowała dwa wieńce do tego konkursu, a mianowicie: wieniec sołectwa Słodków Pierwszy oraz sołectwa Mikulin. W konkursie powiatowym te wieńce otrzymały wyróżnienia.
Podczas Dożynek Powiatowych w tym roku po raz pierwszy było rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejsze Stoisko Promocyjne Dożynek Powiatowych 2017″. Gmina Kraśnik w tym konkursie zajęła równorzędne pierwsze miejsce, wraz z gminami: Dzierzkowice i Zakrzówek. Podczas tegorocznych dożynek stoiska promocyjne gminy Kraśnik zostały ulokowane aż w czterech namiotach, a stoły uginały się od różnych przysmaków regionalnych przygotowanych przez przedstawicieli sołectw: Słodków Pierwszy, Słodków Drugi, Słodków Trzeci, Kowalin, Spławy Drugie, Lasy, Mikulin, Karpiówka, wspomaganych też częściowo przez przedstawicieli pozostałych sołectw.

telebim1