60 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalinie

kgw

kgwW sobotę 25 lutego br, jubileusz 60. lecia działalności obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalinie. Powstało ono 27 lutego 1957 roku, początkowo zrzeszając 14 kobiet. Od początku działalności przejawiało aktywną działalność na rzecz upowszechniania wiedzy i postępu rolniczego. Były to kursy kroju i szycia, przygotowania potraw mięsnych. Z czasem do KGW należało ponad 30 członkiń. W 1968 roku na zebraniu wiejskim członkinie Koła podjęły decyzję o udziale w wojewódzkim konkursie „Zmieniamy oblicze wsi lubelskiej”. Zaangażowały się w konkurs „Więcej warzyw, owoców, kwiatów”, bielenia pomieszczeń inwentarskich, zakładania ogródków przydomowych i żywopłotów. Wtedy spośród 2922 wsi zgłoszonych do konkursu Kowalin zajął pierwsze miejsce w województwie. Nagroda była przeznaczona na rozbudowę miejscowej szkoły podstawowej. Wtedy przewodniczącą Koła była Zofia Rębacz, nauczycielka miejscowej szkoły, obecnie mieszkająca w Lublinie. Kolejne lata, to liczne nagrody w konkursie „Dni Miejscowości”, działalności klubu „Ruchu”, czy od prawie 40 lat działającego przy KGW Zespołu Folklorystycznego „Kowalanki”. Obecnie w Kole działa 20 kobiet. Od 2009 roku funkcję przewodniczącej pełni Justyna Cieleń. Tym, co je wyróżnia na tle innych Kół jest duże zaangażowanie ze strony młodych kobiet. Z funduszu sołeckiego został zakupiony sprzęt fitness, by w jesienne i zimowe wieczory spotykać się w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Kowalinie. Oprócz codziennej pracy i obowiązków kobiety znajdują również czas na wspólne świętowanie. Corocznie razem z Kołem Gospodyń ze Spław Drugich organizują „Dzień Kobiet”. Razem były na wycieczce w Końskowoli. Były organizowane ogniska, wyjazdy do kina, teatru i na basen. Był zorganizowany bal charytatywny, z którego dochód był przekazany na rzecz dziecka niepełnosprawnego z ich wsi.

Członkinie Koła specjalizują się w różnorodnych technikach artystycznych. Dzięki ich zaangażowaniu, chęci i pracy Koło brało udział w lokalnych kiermaszach i wystawach. Na początku grudnia ubiegłego roku panie reprezentowały swoje umiejętności rękodzielnicze: ozdoby bożonarodzeniowe, stroiki, serwetki wyszywane ręcznie podczas I Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Kraśnickiego. Koło współpracuje z Lokalną Grupa Działania i dzięki zaproszeniu Pani Prezes Wioletty Wilkos brało udział w „Gali” z okazji 150- lecia Kół Gospodyń Wiejskich” oraz w „Kongresie Organizacji Pozarządowych” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w lokalu świetlicy wiejskiej w Spławach Drugich. Uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród nich Marek Kos, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, który reprezentował Marszałka Województwa Lubelskiego. Sławomira Sosnowskiego,   Henryk Giszczak Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie wraz z Panią Haliną Kaźmierak- Kierownikiem Biura WZRKiOR, Andrzej Maj – Starosta Kraśnicki, Wioletta Wilkos- Prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, Pani Teresa Kamela- Przewodniczącą Rady Kobiet Powiatu Kraśnickiego, Pan Andrzej Hanaj- Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik, Pan Mirosław Chapski – Wójt Gminy Kraśnik oraz Pani Beata Kuśmierczyk- Kufel , Sekretarz Gminy , Pani Anna Wronka- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kraśniku, Pani Marzenna Berdys- Pęzioł- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalinie. W uroczystości uczestniczyła Pani Wioletta Skrzyńska- wiceprzewodnicząca Rady Gminy, Pan Krzysztof Kowalski- radny Spław Pierwszych i Drugich, przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich lub ich reprezentantki z Mikulina, Spław Pierwszych, Spław Drugich, Podlesia, Słodkowa Drugiego, sołtysi Kowalina, Spław Drugich, byłe przewodniczące KGW w Kowalinie, byli sołtysi Kowalina, członkowie Rady Sołeckiej w Kowalinie, dawne i obecne członkinie KGW w Kowalinie.

Były okolicznościowe statuetki , kwiaty i życzenia od przybyłych władz. Prezes WZRKiOR Henryk Giszczak oraz Halina Kaźmierak z Biura Związku odznaczyli zasłużone członkinie KGW w Kowalinie medalem „Order Serca- Matkom Wsi” Emilię Grządka, Alicję Zięba, Barbarę Jach. Odznakę „Za Zasługi dla Kółek Rolniczych” otrzymały: Justyna Cieleń, Elżbieta Jach i Emilia Gunia.

Okolicznościową część artystyczną przygotowały panie z zespołu śpiewaczo- kabaretowego „Suchynianki” z Suchyni. Imprezę przez cały czas uświetniała Kapela Ludowa z Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym.

Jubileusz KGW był doceniony przez Polskie Radio Lublin-sobotnią poranną audycją „ Agrobiznes” oraz TVP Lublin, poprzez zaproszenie w poniedziałek, 27 lutego delegacji KGW do studia w Lublinie na poranny program „Poranek między Wisłą i Bugiem”.