PODSUMOWANIE AKCJI „#KOMÓRKOMANIA”

1

W dniu 27.11.2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Słodkowie Trzecim odbyła się zapowiadana akcja informacyjno – edukacyjna “#KOMÓRKOMANIA” mająca na celu rejestrację potencjalnych Dawców  krwiotwórczych komórek macierzystych w bazie Fundacji DKMS działającej na rzecz walki z nowotworami krwi. Zorganizowana została ona w odpowiedzi na inicjatywę Lubelskiego Kuratora Oświaty przy pełnym poparciu idei akcji przez Wójta Gminy Kraśnik pana Mirosława Chapskiego, Księdza Proboszcza Grzegorza Stąśka oraz   Dyrektora Szkoły panią Jolantę Rzepkę.

Aby zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych szpiku kostnego wystarczyło udzielić wstępnego wywiadu medycznego, wypełnić krótki formularz z danymi osobowymi i wykonać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Za około 3 – 4 miesiące po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Następnie czekamy na ewentualny sygnał z Fundacji DKMS, że nasz „bliźniak genetyczny” potrzebuje naszej pomocy. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na odzyskanie życia. Akcja rejestracji spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicznych miejscowości i udało się pozyskać 20 nowych potencjalnych dawców chętnych pomagać innym.

Koordynatorem akcji w szkole była nauczycielka przyrody pani Marta Ciupak, która wspierana była przez wolontariuszki panią Agnieszkę Surowiec nauczycielkę polskiego, oraz panią Natalię Pietraś nauczycielkę angielskiego. Podjęte działania doskonale wpisują się w zadania programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły , jak również promują ideę wolontariatu.

Za zaangażowanie w akcję Publiczna Szkoła Podstawowa w Słodkowie Trzecim zostanie uhonorowana tytułem „ Lubelskiej Szkoły z Życiem”. Certyfikat wręczony zostanie podczas uroczystej gali w dniu 2 grudnia 2016 r. zorganizowanej przez Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Fundację DKMS.

Jeszcze raz wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i rejestrację. Pamiętajmy, że dobro zawsze do nas wraca! Dziękujemy!

1

2

Może Ci się również spodoba