PODARUJ KOMUŚ ŻYCIE – DZIEŃ DAWSTWA SZPIKU KOSTNEGO

logo dkns
logo dkns

logo dknsW Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Szkoła Podstawowa w Słodkowie Trzecim wpisując się w założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które ogłosiło rok szkolny 2016/2017 rokiem wolontariatu przystąpiła do projektu „KOMÓRKOMANIA” realizowanego przez „Fundację DKMS pokonajmy nowotwory krwi”.

Celem projektu jest przeprowadzenie akcji informacyjno – edukacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Naszą intencją jest uwrażliwienie środowiska szkolnego na potrzeby drugiego człowieka, w tym konkretnym przypadku, każdej osoby dotkniętej nowotworem krwi. Zadania tego na terenie placówki podjęła się pani Marta Ciupak nauczyciel przyrody , która 11 października zorganizowała prezentację edukacyjną pt. „KOMÓRKOMANIA” skierowaną do uczniów i pracowników Szkoły. Prezentacja poświęcona była nowotworom krwi, sposobach pomocy ludziom chorym, a głównie prezentowała cele i wagę przedsięwzięcia, promując ideę ratowania życia ludzkiego poprzez dawstwo szpiku kostnego.

Akcję kierujemy jednak, przede wszystkim do rodziców i pełnoletnich mieszkańców naszej gminy, dlatego podjęliśmy się zadania organizacji Dnia Dawcy Szpiku oraz Komórek Macierzystych. Dzień rejestracji potencjalnych dawców planowany jest na 27 listopada 2016 r. w budynku Szkoły Podstawowej w Słodkowie Trzecim od godz. 1000 do 1600. Honorowy patronat nad projektem objął Wójt Gminy Kraśnik pan Mirosław Chapski w pełni popierając inicjatywę i cel akcji.

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych. Cały czas są jednak w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy, a głównym powodem, dla którego wciąż tak dużo pacjentów nie znajduje pomocy jest niewiedza. Poprzez akcję edukacyjną chcemy obalić krążące mity odbierające szanse na życie wielu chorym ludziom. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Tymczasem zostanie Dawcą szpiku, nie wiąże się   z oddaniem czegoś kosztem nas samych. Istnieją dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Pierwsza stosowana w 80% przypadków to pobranie komórek z krwi obwodowej polegająca na pobraniu krwi od Dawcy i odwirowaniu z niej części cennych komórek krwiotwórczych. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa 3-4 godziny. Druga zaś stosowana tylko w 20% przypadkach polegająca na pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej (nie z kręgosłupa, ani rdzenia kręgowego !!!) i wymaga 2-3 dniowego pobytu w szpitalu.

Kto pokrywa koszty badań i pobrania komórek macierzystych? Na etapie pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku z talerza kości biodrowej Dawca nie ponosi żadnych kosztów. Dawca otrzymuje zwrot wszystkich kosztów dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, kosztów nieobecności w pracy , które pokrywa fundacja DKMS.

Więcej informacji na temat projektu oraz samej rejestracji, która odbędzie się w 27 listopada, można uzyskać u pani Marty Ciupak koordynatora akcji z ramienia Szkoły Podstawowej w Słodkowie Trzecim lub na stronach internetowych: www.dkms.pl                                            i www.sp.slodkow.szkolnastrona.pl. Mamy nadzieję że udostępnione przez nas materiały oraz słowa „Tyle sensu w moim życiu, ile jestem potrzebny” , pomogą wielu w podjęciu świadomej decyzji , która może uratować komuś życie i przyczynią się do obalenia mitów na temat leczenia nowotworów krwi.

Organizator akcji: Szkoła Podstawowa w Słodkowie Trzecim

Może Ci się również spodoba