Podpisanie porozumienia o współpracy Gminy Kraśnik z węgierską Gminą Biharnagybajom.

DSC 4908 scaled
DSC 4908 scaled

26 sierpnia podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kraśnik odbywającej się w świetlicy
w Stróży zostało podpisane porozumienie o współpracy Gminy Kraśnik z węgierską Gminą Biharnagybajom.

Oczekiwane przez naszych  partnerów  z  Węgier obszary współpracy   pokrywają   się
z naszymi oczekiwaniami. Jest to współpraca między szkołami w zakresie edukacji językowej             i kulturalnej oraz drugi obszar to współpraca gospodarcza, głównie między przedsiębiorstwami.

Delegacji z Węgier w składzie Burmistrz Sandor Szito, Sekretarz Gminy Szilvia Imre-Erdos i Dyrektor Domu Kultury Julianna Nemes-Lajsz przewodniczył Burmistrz. Goście interesowali się przedsiębiorczością na terenie gminy, funkcjonowaniem indywidualnych gospodarstw rolnych oraz placówkami oświatowymi. Podczas spotkania z dyrektorami naszych placówek oświatowych uzgodniono bezpośrednie kontakty na poziomie szkół. Goście uczestniczyli we Mszy Św. odpustowo- dożynkowej i byli urzeczeni powagą
i dostojnością tej uroczystości. W niedzielę goście również uczestniczyli w festynie sportowo- rekreacyjnym.

Wcześniej, bo 7 lipca tego roku zostaliśmy zaproszeni na doroczne obchody Dni Gminy Biharnagybajom. Gospodarze gminy wykazali się dużą gościnnością. Pokazano nam codzienne problemy gminy od tej lepszej i gorszej strony.

Gmina pozyskuje wiele środków z UE, głównie na edukację. Podobnie jak my leży
we wschodniej części Węgier i około 60 km na południe od Stolicy regionu Debreczyna.

I właśnie z racji położenia ma większy poziom dofinansowania do swoich projektów. Gospodarze gminy zapraszają do wypoczynku i do leczniczych wód na terenie tej gminy. Oferują ładne hotele z basenami leczniczymi z wód termalnych w atrakcyjnych cenach.

Szkoły podstawowe z naszej gminy będą współpracować ze szkołą podstawową
na Węgrzech w takich obszarach jak nauka języka, pogłębianie wiedzy o tradycji, kulturze
i zainteresowaniach.

Może Ci się również spodoba