Drzewo tlenowe – Oxytree

oxytree
oxytree

Nowa roślina- Oxytree -drzewo tlenowe

Stoisko z tą rośliną było prezentowane podczas ostatniej Ogólnopolskiej Konferencji Sadowniczej w Kraśniku. Cieszyło się zainteresowaniem publiczności. Stąd też w dniu 26 kwietnia 2016 r,  o godzinie 18.00 w świetlicy w Stróży będzie spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami gminy Kraśnik na ten temat.  

   Oxytree jest to wyhodowana przez hiszpańskich naukowców w warunkach laboratoryjnych szlachetna krzyżówka (Paulownia Clon in Vitro 112) dwóch odmian klonów Paulownia Elegante i Paulownia Forunei. Można powiedzieć, że Oxytree jest odmianą klonu Paulownia o najlepszych właściwościach. Jest to roślina o szlaku fotosyntetycznym C4, regulująca klimat, ponieważ pochłania znaczne ilości dwutlenku węgla, ważne ogniwo w jego sekwestracji. Posiada uznany na arenie międzynarodowej paszport, certyfikat jakości oraz licencję handlową, bowiem w 2011r. została wpisana na listę roślin Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin. To drzewo ma specyficzne właściwości. Z doświadczeń hiszpańskich i węgierskich wynika, że jest to drzewo o dużych liściach, mało wymagające i bardzo wytrzymałe. Może rosnąć nawet na glebach piaszczystych. Jest mało wrażliwe na pH gleby, toleruje wartości od 5,0 do 8,9 pH. Jest wykorzystywane jako drzewo stabilizujące osuwiska. Bardzo dobrze przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych (nawet skrajnych – od -25 stop. C do +45 stop. C) i gleb. Jest rośliną szlaku fotosyntetycznego C4, podobnie jak kukurydza, dlatego dobrze gospodaruje wodą. Ma na nią o 30–50% mniejsze zapotrzebowanie niż rośliny szlaku C3.

– Oxytree niezwykle szybo rośnie. Już w 6 roku od posadzenia osiąga nawet 15 m wysokości, a jego pień średnicę 35cm. Drzewo rośnie prosto, pień nie ma sęków. System korzeniowy sięga do głębokości 9 m i pobiera składniki pokarmowe z całego profilu glebowego. Korona może osiągnąć szerokość 10 m. Po ścięciu z korzeni odrasta kilka pędów. Trzeba pozostawić najsilniejszy. Dzięki temu w ciągu 20 lat możemy z plantacji zebrać 4 razy więcej drewna niż przy uprawie innych gatunków, pierwszy raz ścinamy drzewo tlenowe po 6 latach, a potem co 4 lata. Drewno jest wysokojakościowym surowcem.

– Z doświadczeń hiszpańskich wynika, że z jednego drzewa uzyskuje się pół metra sześciennego, jakościowo dobrego drewna dla przemysłu budowlanego, do produkcji mebli, sprzętu muzycznego i pływającego. Drewno jest twarde, ale lekkie i bez sęków. Nadaje się na konstrukcje i cele wykończeniowe. Stabilne, nie wygina się, nie zniekształca, nie pęka. Nadaje się do malowania, lakierowania i przyklejania. Dobrze izoluje. Aktualnie najdroższa i najlepsza deska windsurfingowa wykonana jest z tego drewna.

– Ogromne liście (25–45 cm) zużywają 10-krotnie więcej dwutlenku węgla i wytwarzają więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Rocznie hektarowa plantacja (ok. 500 drzew) pochłania ok. 100 ton dwutlenku węgla. Liście dzięki wysokiej zawartości cukrów, chętnie zjadane są przez zwierzęta, opadające liście zalegające pod drzewami są źródłem biomasy, a składniki pokarmowe roślina wykorzystuje w następnych sezonach wegetacyjnych. W okresie kwitnienia z hektarowej plantacji w pełni rozwiniętych drzew, pszczoły mogą zebrać około 700 kg miodu, o właściwościach zbliżonych do akacji.

   Oprac. na podstawie „Tygodnika Poradnik Rolniczy” 6.03.2016r.

oxytree

 

Może Ci się również spodoba