Ludziom rolniczego trudu

Dożynki. pow 02
Dożynki. pow 02

Dożynki. pow 02Tegoroczne lato należało do jednych z najcieplejszych i suchych. Dla jednych było wspaniale, dla innych za ciepło a dla upraw polowych było za mało wilgoci. Zboża w tym roku dały dobry plon. Niektórzy mówią, że bardzo dobry.

Na glebach przepuszczalnych, jakich u nas niewiele zboże słabo obrodziło. Ze względu na suszę straty wystąpiły w roślinach okopowych, kukurydzy, gryce oraz w plonach maliny odmian jesiennych. Ceny malin jesiennych osiągnęły rekordowe u nas ceny blisko 11 zł za kilogram. Przyszedł czas świętowania zbiorów. W naszych parafiach odbyły się dożynki parafialne a 6.września b.r. w Trzydniku Dużym odbyły się dożynki powiatowe.

W kościele dekanalnym p.w. WNMP w Kraśniku dożynki odbyły się 15. sierpnia a w parafii w Stróży dwa tygodnie później. Mieszkańcy Mikulina z wieńcem dożynkowym uczestniczyli w Mszy św. dziękczynnej w Dąbrowie Olbięckiej. W kościele p.w. WNMP w Kraśniku gminę reprezentował jako jedyny wieniec dożynkowy przyniesiony przez mieszkańców a dokładnie przez zespół ,,Kowalanki” z Kowalina. W Stróży wieniec dożynkowy przynieśli mieszkańcy Słodkowa Drugiego. Podczas odprawianych Mszy św. dziękczynnych wszyscy uczestnicy wyrażali wdzięczność Panu Bogu za zebrane plony. Zarówno księża podczas homilii jak inni uczestnicy tych uroczystości dziękowali rolnikom i wszystkim pracującym na roli za ogromny wkład pracy w produkcję żywności. Dzięki tej ofiarnej pracy na naszych polskich stołach nie brakuje tradycyjnego chleba. Szczególnie uroczysty charakter miała Msza św. w kościele w Stróży. Celebrował ją Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej dr Mieczysław Cisło. W obszernej homilii ks. biskup podkreślał wielokrotnie ogromne oddanie pracy polskiego rolnika, wyrażał nadzieję o godność pracy dla pracujących na roli, o należny rolnikom szacunek. Na Mszy św. dziękczynnej J. Ekselencję powitał i w imieniu rolników prosił o odprawienie Mszy św. dziękczynnej wójt Mirosław Chapski.    

W niedzielę 6 września w Trzydniku Dużym świętowali rolnicy ze wszystkich gmin powiatu kraśnickiego. Było dużo stoisk promocyjnych gmin i firm. Bogate stoisko zaprezentowała też nasza gmina. Dawną izbę wiejską, wyposażoną w oryginalne eksponaty urządził Marek Solecki ze Stróży. Jest on prezesem Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów, który w tym roku obchodzi jubileusz 30. lecia działalności. Uroku stoisku dodawały stylowe meble wykonane przez Pana Henryka Koperskiego, prowadzącego działalność gospodarczą – kowalstwo artystyczne w Słodkowie Pierwszym. Zaprezentował on także artystycznie wykonane fragmenty ogrodzenia, huśtawkę i urządzenia ogrodowe. Na stoisku gminy Kraśnik były gabloty prezentujące piękno krajobrazowe i gospodarcze terenu gminy, były okazałe snopeczki najnowszych odmian zbóż przodującego rolnika, Jerzego Serwinka z Kol. Pasieka. Członkinie zespołu „Kowalanki” z Kowalina w strojach ludowych na stoisku częstowały gości swojskimi ciastami i chlebem ze smalcem.

W konkursie wieńców brały udział dwa wieńce z terenu gminy, wykonane przez Sołectwo Kowalin i Sołectwo Mikulin. Na scenie w koncercie zespołów z terenu powiatu zaprezentowały się „Kowalanki”, mocno oklaskiwane przez zgromadzoną publiczność.

W programie dożynek było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych osób z terenu powiatu. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” otrzymali: Pan Krzysztof Kozłowski, radny Rady Gminy Kraśnik od 1998 roku, aktywny działacz samorządowy, nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Stróży, działacz sportowy, rozwijający szczególnie u uczniów talenty w tenisie stołowym oraz Pan Marek Solecki ze Stróży, nauczyciel, społecznik, regionalista, kolekcjoner staroci.

Medalem „Zasłużony dla Rolnictwa” odznaczony został Pan Grzegorz Krupka, wzorowy rolnik z Podlesia, ul. Głęboka. Dyplom Starosty Kraśnickiego odebrał zasłużony rolnik Pan Andrzej Biegaj ze Spław Pierwszych.

 

Dożynki. pow 01

Dożynki. pow 02

Dożynki. pow 03

Dożynki. pow 04

Dożynki. pow 05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba