Impreza promująca dziedzictwo kulturowo-historyczne Stróży-Kolonii

kaplica główne 1

kaplica główne 1           W dniu 1 czerwca 2014 r. na placu przy Kaplicy pw. Trójcy Świętej w Stróży-Kolonii odbyła się impreza pn. „Organizacja imprezy promującej dziedzictwo kulturowo-historyczne Stróży-Kolonii”. Impreza była współfinansowana ze środków unijnych w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” PROW na lata 2007-2013. O godz. 17.00 otwarcia imprezy dokonał Ksiądz Proboszcz Grzegorz Stąsiek wraz z Wójtem Gminy Kraśnik Mirosławem Chapskim, przybyłych mieszkańców Gminy Kraśnik powitał również Starosta Kraśnicki Andrzej Maj. Następnie rozpoczęły się występy młodych artystów z terenu Gminy Kraśnik.

Jako pierwsza zaprezentowała się grupa przedszkolna „Wiewiórki” z Przedszkola w Stróży-Kolonii, po nich zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej ze Stróży-Kolonii oraz Szkoły Podstawowej z Kowalina i Słodkowa Trzeciego. Jako ostatnia wystąpiła Magdalena Mazurek oraz Monika Karczmarczyk wraz z Konradem Frycem i Danielem Wojtowiczem. Po występach dzieci i młodzieży z terenu Gminy Kraśnik Pani Agnieszka Płatek ogłosiła wyniki Konkursu Fotograficznego pn. „Cztery pory roku Kaplicy pw. Trójcy Świętej w Stróży-Kolonii” w którym I miejsce w kategorii wiekowej 7-12 lat zajęła Maryla Michałek ze Stróży-Kolonii, a w kategorii 13-18 lat I miejsce zajął Dawid Wnuk ze Słodkowa Trzeciego, jak również przeprowadzona została aukcja obrazu przekazanego przez Starostę Kraśnickiego. O godz. 19.00 rozpoczął się wieczorny koncert, na którym zeprezentował się zespół VillaNova wykonujący kameralną muzykę europejską okresu baroku skupiając w swym gronie znakomitych wokalistów i muzyków grających na kopiach instrumentów z epoki. Ostatnim punktem programu był występ Pani Marioli Zagojskiej, sopranistki z Filharmonii Lubelskiej, absolwentki Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Oprócz atrakcji muzycznych przygotowany został również kiermasz ciast wykonanych przez gospodynie z terenu Gminy Kraśnik oraz kiermasz biżuterii wykonanej przez młodzież gimnazjalną z terenu gminy pod kierunkiem pani Małgorzaty Dudzińskiej-Piętal. Zebrane fundusze zostały przekazane na renowację wnętrza Kaplicy w Stróży-Kolonii. W Kaplicy można było podziwiać wystawę prac malarskich wykonanych przez Panią Teresę Przypis, Panie z Klubu Nowoczesnych Kobiet również prezentowały na swoim stoisku własne rękodzieła. Dla wszystkich przybyłych mieszkańców przygotowany został bezpłatny poczęstunek w postaci kromki chleba z pysznym smalcem staropolskim i ogórkiem małosolnym przygotowany przez Panią Marię Zubę. Dla najmłodszych (i jak się później okazało również dla tych trochę starszych) zostały przygotowane atrakcje: ścianka wspinaczkowa, kącik strzelecki oraz ring bokserski. Imprezę prowadził już po raz drugi Maciej Chapski oraz Kinga Tomiło.