Gminne Święto Plonów w Spławach Pierwszych

dożynki gm 077 800
dożynki gm 077 800

dożynki gm 077 800       W dniu 8 września, po zakończonych żniwach, podczas dożynek świętowali rolnicy Gminy Kraśnik. Gminne Święto Plonów zostało zorganizowane w Spławach Pierwszych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji rolników na placu przy Świetlicy, którą celebrowali: proboszcz parafii WNMP w Kraśniku, ks. dr Jerzy Zamorski oraz ks. Krzysztof Chruścicki z parafii Stróża.

Po mszy rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Starostowie dożynek Pani Agnieszka Wolska ze Słodkowa Trzeciego i Pan Mateusz Pachuta z Mikulina wręczyli bochen chleba z tegorocznych zbiorów gospodarzowi dożynek- Wójtowi Gminy Kraśnik Mirosławowi Chapskiemu.

Delegacje z pięciu miejscowości: Kowalina, Spław Pierwszych, Spław Drugich, Stróży- Kolonii i Suchyni przybyły na dożynki z okazałymi wieńcami dożynkowymi. Wieńce były prezentowane przed sceną i brały udział w konkursie wieńców dożynkowych. Komisja pod przewodnictwem Filipa Pastuchy- Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego postanowiła wszystkie wieńce wyróżnić równorzędnymi nagrodami.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Krzysztof Kloc -pełnomocnik Marszałka Województwa Lubelskiego, Andrzej Maj- Starosta Kraśnicki, Mariusz Socha- Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kraśniku, Dariusz Wcisło- p.o. Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Kraśniku, Krzysztof Oszust- Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kraśniku, Elżbieta Batorska- zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik, Andrzej Hanaj- Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik, radni , sołtysi i wielu mieszkańców gminy.

   Gratulacje, podziękowanie i życzenia dla rolników przesłali posłowie: Henryk Smolarz i Jan Łopata.

 

podpis014podpis015

 

           Z pocztami sztandarowymi przybyli strażacy z jednostek OSP: Słodków Trzeci, Podlesie, Stróża, Spławy.

Swoje stoiska promocyjne przygotowali mieszkańcy sołectw: Spławy Pierwsze, Spławy Drugie, Kowalin, oraz pracownicy instytucji: KRUS, ARiMR, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, Szkoły Podstawowej w Kowalinie, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kraśniku, a także Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Kraśnickiego, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Słodkowie Trzecim Specjalne stoiska promocyjne przygotowali przedsiębiorcy, wśród nich: Pan Henryk Koperski ze Słodkowa Pierwszego- wystawa rzemiosła artystycznego, metalowe ogrodzenia, meble ogrodowe, bramy, Pani Marzena Drop ze Spław Drugich – ekspozycja krzewów ogrodowych do dekoracji sceny i stoisk sołectw Spław Drugich oraz Kowalina. Miód z własnych pasiek promowali państwo Saganowie ze Stróży Kolonii oraz państwo Latawcowie z Kowalina

W bogatej części artystycznej były występy zespołów szkolnych, lokalnych z terenu gminy oraz zespołów zaproszonych. Swoje programy na początek zaprezentowali uczniowie Szkół Podstawowych w Słodkowie Trzecim i Kowalinie. Potem zaprezentował się Zespół Śpiewaczo- Kabaretowy „Suchynianki” z Suchyni, w tym roku obchodzący jubileusz 5- lecia działalności.

W kolejnym punkcie programu dożynek było wręczenie nagród laureatom konkursu na „Najbardziej zadbane gospodarstwo rolne” . Pierwsze miejsce w konkursie zajął Marek Zielonka, gospodarujący z synem Sławomirem w Słodkowie Trzecim, miejsce drugie –Mateusz Pachuta z Mikulina, a miejsce trzecie- Marcin Kozub ze Spław Pierwszych.

   KRUS podczas dożynek zorganizował konkurs bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. W konkursie tym zwyciężyli: Barbara Matysiak z Kowalina, Edward Suszek z Kraśnika i Leszek Gryta. Nagrody wręczył Kierownik Placówki Terenowej KRUS Dariusz Wcisło.

W ludowych rytmach przed publicznością zaprezentował się młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Powiśloki” z Opola Lubelskiego. Także na ludowo zaśpiewały panie z Zespołu „Kowalanki” z Kowalina, przygotowujący się do świętowania jubileuszu 35- lecia działalności zespołu.

Konkurs dla publiczności z atrakcyjnymi nagrodami przygotowała i prowadziła Pani Agnieszka Płatek- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży.

   Gawędziarka Zofia Zychman rozbawiała publiczność wraz z zespołem „Powiślanki” ze Świeciechowa w gminie Annopol.

Gwiazdą imprezy był zespół IMPULS z Białegostoku, a do północy wszyscy bawili się razem z zespołem „FENIX”.

   W ramach imprez towarzyszących były stoiska handlowe i bogate atrakcje dla dzieci.

   Obchodom lokalnego Święta Plonów towarzyszyła przepiękna pogoda.

dożynki gm 001 800dożynki gm 004 800dożynki gm 009 800dożynki gm 018 800dożynki gm 032 800dożynki gm 041 800dożynki gm 045 800dożynki gm 046 800dożynki gm 049 800dożynki gm 052 800dożynki gm 054 800dożynki gm 062 800dożynki gm 066 800dożynki gm 069 800dożynki gm 077 800dożynki gm 086 800dożynki gm 092 800dożynki gm 094 800dożynki gm 097 800

Może Ci się również spodoba