Gminne Święto Plonów w Spławach Pierwszych

dożynki gm 077 800

dożynki gm 077 800       W dniu 8 września, po zakończonych żniwach, podczas dożynek świętowali rolnicy Gminy Kraśnik. Gminne Święto Plonów zostało zorganizowane w Spławach Pierwszych. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji rolników na placu przy Świetlicy, którą celebrowali: proboszcz parafii WNMP w Kraśniku, ks. dr Jerzy Zamorski oraz ks. Krzysztof Chruścicki z parafii Stróża.

Po mszy rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Starostowie dożynek Pani Agnieszka Wolska ze Słodkowa Trzeciego i Pan Mateusz Pachuta z Mikulina wręczyli bochen chleba z tegorocznych zbiorów gospodarzowi dożynek- Wójtowi Gminy Kraśnik Mirosławowi Chapskiemu.

Delegacje z pięciu miejscowości: Kowalina, Spław Pierwszych, Spław Drugich, Stróży- Kolonii i Suchyni przybyły na dożynki z okazałymi wieńcami dożynkowymi. Wieńce były prezentowane przed sceną i brały udział w konkursie wieńców dożynkowych. Komisja pod przewodnictwem Filipa Pastuchy- Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego postanowiła wszystkie wieńce wyróżnić równorzędnymi nagrodami.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Krzysztof Kloc -pełnomocnik Marszałka Województwa Lubelskiego, Andrzej Maj- Starosta Kraśnicki, Mariusz Socha- Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kraśniku, Dariusz Wcisło- p.o. Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Kraśniku, Krzysztof Oszust- Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kraśniku, Elżbieta Batorska- zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik, Andrzej Hanaj- Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik, radni , sołtysi i wielu mieszkańców gminy.

Gratulacje, podziękowanie i życzenia dla rolników przesłali posłowie: Henryk Smolarz i Jan Łopata.

podpis014podpis015

Z pocztami sztandarowymi przybyli strażacy z jednostek OSP: Słodków Trzeci, Podlesie, Stróża, Spławy.

Swoje stoiska promocyjne przygotowali mieszkańcy sołectw: Spławy Pierwsze, Spławy Drugie, Kowalin, oraz pracownicy instytucji: KRUS, ARiMR, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, Szkoły Podstawowej w Kowalinie, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kraśniku, a także Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Kraśnickiego, Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Słodkowie Trzecim Specjalne stoiska promocyjne przygotowali przedsiębiorcy, wśród nich: Pan Henryk Koperski ze Słodkowa Pierwszego- wystawa rzemiosła artystycznego, metalowe ogrodzenia, meble ogrodowe, bramy, Pani Marzena Drop ze Spław Drugich – ekspozycja krzewów ogrodowych do dekoracji sceny i stoisk sołectw Spław Drugich oraz Kowalina. Miód z własnych pasiek promowali państwo Saganowie ze Stróży Kolonii oraz państwo Latawcowie z Kowalina

W bogatej części artystycznej były występy zespołów szkolnych, lokalnych z terenu gminy oraz zespołów zaproszonych. Swoje programy na początek zaprezentowali uczniowie Szkół Podstawowych w Słodkowie Trzecim i Kowalinie. Potem zaprezentował się Zespół Śpiewaczo- Kabaretowy „Suchynianki” z Suchyni, w tym roku obchodzący jubileusz 5- lecia działalności.

W kolejnym punkcie programu dożynek było wręczenie nagród laureatom konkursu na „Najbardziej zadbane gospodarstwo rolne” . Pierwsze miejsce w konkursie zajął Marek Zielonka, gospodarujący z synem Sławomirem w Słodkowie Trzecim, miejsce drugie –Mateusz Pachuta z Mikulina, a miejsce trzecie- Marcin Kozub ze Spław Pierwszych.

KRUS podczas dożynek zorganizował konkurs bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. W konkursie tym zwyciężyli: Barbara Matysiak z Kowalina, Edward Suszek z Kraśnika i Leszek Gryta. Nagrody wręczył Kierownik Placówki Terenowej KRUS Dariusz Wcisło.

W ludowych rytmach przed publicznością zaprezentował się młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Powiśloki” z Opola Lubelskiego. Także na ludowo zaśpiewały panie z Zespołu „Kowalanki” z Kowalina, przygotowujący się do świętowania jubileuszu 35- lecia działalności zespołu.

Konkurs dla publiczności z atrakcyjnymi nagrodami przygotowała i prowadziła Pani Agnieszka Płatek- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Stróży.

Gawędziarka Zofia Zychman rozbawiała publiczność wraz z zespołem „Powiślanki” ze Świeciechowa w gminie Annopol.

Gwiazdą imprezy był zespół IMPULS z Białegostoku, a do północy wszyscy bawili się razem z zespołem „FENIX”.

W ramach imprez towarzyszących były stoiska handlowe i bogate atrakcje dla dzieci.

Obchodom lokalnego Święta Plonów towarzyszyła przepiękna pogoda.