Aktualności

Jubileusz 10-lecia zespołu „Suchynianki”

W dniu 17 czerwca 2018 r. na placu przy świetlicy wiejskiej w Suchyni zorganizowana została impreza „Jubileusz zespołu Suchynianki połączonego z festynem sołeckim”. Zespół Suchynianki świętował 10-lecie istnienia.

Zespół kabaretowo – śpiewaczy „Suchynianki” powstał w czerwcu 2008 roku z inicjatywy ówczesnego Sołtysa Pana Mariana Zuby, który został jego kierownikiem. W zespole śpiewało 12 pań. Początki nie były łatwe. Próby odbywały się początkowo w domu kierownika zespołu, a od 2011 roku w nowej świetlicy. W repertuarze zespołu znalazły się melodie ludowe i teksty pisane przez Panie: Agnieszkę Płatek i Bożenę Kręgiel przy akompaniamencie Pana Andrzeja Grządki. W pamięć słuchaczy szczególnie zapadły takie utwory jak „Szła babeczka” czy „Orkiestra dożynkowa”.

W ciągu pierwszych pięciu lat zespół „Suchynianki” występował na wielu imprezach nie tylko w naszym powiecie, ale również na terenie województwa. W Sernikach, Mełgwi, Jędrzejowie, Bliskowicach, Godziszowie, Janowie Lubelskim czy Dzierzkowicach były to imprezy lokalne typu: pikniki, festyny, dożynki itp. Kilkakrotnie zespół występował podczas konkursów Nasze Kulinarne Dziedzictwo „ Smaki Regionów” w Lublinie i Janowcu. Zespół zdobywał wiele nagród na „Przeglądach Twórczości Wsi” i „Przeglądach Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych” zdobywając nagrody i wyróżnienia. Oto niektóre z nich:

Listopad 2008 rok - dwie nagrody w „Powiatowym Przeglądzie Twórczości Wsi” w Trzydniku Dużym na utwór kabaretowy: „Historia wielce prawdziwa o tym, jak to z Dożynkami i Unią bywa” oraz za piosenkę „Dożynkową”

Październik 2009 rok – X Wojewódzkie Spotkanie kabaretowe „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy. Nagroda za wspominkowe i dowcipne aluzje na temat życia na wsi w programie „I tak życie płynie” autorką była Pani Bożena Kręgiel

Styczeń 2010 rok – Międzypowiatowy Przegląd Twórczości Teatrów Wiejskich w Annopolu, dwa wyróżnienia, nagrody pieniężne, które zespół przeznaczył na pomoc choremu dziesięciomiesięcznemu Pawełkowi, odpowiadając na akcję Centrum Wolontariatu w Kraśniku „Pomóżmy Pawełkowi”.

Październik 2012 rok – XII Wojewódzkie Spotkanie kabaretowe „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy. Nagroda ufundowana przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie za wspólną szczęśliwą podróż do Św. Piotra i równie szczęśliwy powrót do psychiatryka w programie „U Św. Piotra” i „Mieszkanie”. W kategorii „nagroda aktorska” jury przyznało nagrodę dla Pani Krystyny Ćwieki (nagroda Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim).

Listopad 2013 rok – XII Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej Wsi. Wyróżnienie za „Kabaret na prowincji” scenariusz Jacek Kadis.

Pięciolecie zespołu w 2013 roku obchodzony był w smutnych nastrojach. 12 stycznia tegoż roku w wypadku zginął kierownik zespołu Pan Marian Zuba. I wtedy padło pytanie:, Co dalej? Czy to już koniec istnienia zespołu? Z dotychczasowych 12 Pań pozostaje 4, a kierownikiem zespołu zostaje Pani Maria Zuba. Po przeglądzie kolęd i pastorałek i zespołów kolędniczych w 2014 roku dołączają do zespołu dwie młode dziewczyny: Ewelina Olszówka oraz Ewelina Zuba. Dodały one zespołowi świeżości i zmieniają styl. Pojawia się wiele nowych rzeczy w stroju i repertuarze. Ewelina Olszówka grała na klawiszach i pisała nowe teksty piosenek do znanych utworów o nas samych i o tym, co dzieje się wokół nas. Powstają wówczas między innymi: „My kobiety”, „Podsłuchy”, „Słowianki” i „Suchynianek jest sześć” . Nowy wizerunek zespołu zachwycił wszystkich, o czym świadczą liczne występy w 2014 roku, których było ok. piętnastu. Występowały na różnorodnych imprezach powiecie i województwie: I Kongres Sołtysów w Lublinie, dwukrotnie śpiewały na „Święcie chleba” w skansenie lubelskim. Współpraca z Lokalna Grupą Działania Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku zaowocowała licznymi występami podczas „Festiwalu Kulinariów i Sztuki Ludowej” w Kraśniku. Suchynianki brały udział w Warsztatach Kulinarnych „Zasmakuj w Tradycji” w Suchyni. W trakcie spotkania powstał film promocyjny emitowany na antenie TVP Lublin. Miło wspominamy występ na zakończeniu projektu „Zasmakuj w Tradycji” z Bożeną Dykiel w Pułankowicach. Najbardziej jednak zapadł w pamięci występ na Targach Turystyki Wiejskiej AGROTRAVEL w Kielcach, na których zaśpiewały piosenkę ułożoną na tę okoliczność, promującą województwo lubelskie.

Najdłużej w zespole, bo od jego powstania występują Panie Iwona Pachuta i Maria Zuba. Obecnie zespół tworzą cztery Panie. Są to Barbara Wilkos, Maria Zuba, Iwona Pachuta oraz Ewelina Zuba. Do większości wykonywanych utworów teksty piszą panie z zespołu.

 W czasie imprezy było dużo atrakcji takich jak konkursy dla publiczności, występ zespołu Suchynianki, koncert zespołu Rock&Seller Band, dmuchany plac zabaw, gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez Centrum Wolontariatu w Kraśniku, skakanie na trampolinach z klubem PLAGA, parada motocyklowa, pokazy ochotniczej straży pożarnej oraz policji i jazda konna.

W jubileuszu udział wzięli Pan Marek Kos – rany Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Andrzej Maj – Starosta Powiatu Kraśnickiego, Pan Mirosław Chapski – Wójt Gminy Kraśnik, Pan Andrzej Hanaj – Przewodniczący Rady Gminy Kraśnik z radnymi z gminy Kraśnik. „Suchyniankom”  życzymy dalszych sukcesów, realizacji swoich planów i zamierzeń, dużo zdrowia oraz kolejnych wspaniałych jubileuszy.

received 2260657523952063

received 2260656967285452

received 2260656440618838

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

77 obywatel gov pl

 

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1