Aktualności

Wymiana językowa w Rumunii

W dniach 3-7 lutego 2018 r. dwóch uczniów i dwoje nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Słodkowie Trzecim gościło w PoianaTeiului w Rumunii. Brali oni udział w pierwszym międzynarodowym spotkaniu uczniów i nauczycieli w ramach projektu „Ready, Steady, Start! Betterlivingthrougholdgames”przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.Oprócz nas i gospodarzy w spotkaniu brali udział nasi przyjaciele ze szkół z Bułgarii, Turcji, Litwy i Łotwy.

     Podczas uroczystego powitania gości z krajów partnerskich programu Erasmus+ rumuńscyuczniowie ubrani w regionalne stroje zaprezentowali tradycyjne pieśni oraz tańce.W ramach działań projektowych uczniowie brali udział w tradycyjnych grach plenerowych na szkolnym boisku, a wizyta w szkole była okazją do zwiedzenia placówki.Prowadzone były warsztaty dot. zdrowego odżywiania, prezentacji potraw tradycyjnych z krajów partnerskich oraz wyboru hymnu projektu.Podczas wizyty nauczyciele omówili dotychczasowe rezultaty współpracy oraz dokonali ewaluacji pracy wcześniej przydzielonych zadań dotyczących tematyki projektu.

     Dzieci miały okazję poznać historię miasta partnerskiego, zobaczyły potężną tamę na jeziorze IzvorulMuntelui (Lake Bicaz)ze słynną skałą, odwiedziły ratusz, posterunek policji i bibliotekę miejską.Wizyta w kompleksie klasztornym PetruVoda była okazją do poznania historii ojca Justina Parvu. Jest on patronem szkoły partnerskiej z PoianaTeiului. W hrabstwie Neamt zwiedziły twierdzę,cerkiew i muzeum etnograficzne, w VatraDorneiw regionie Transylwania-Zamek Drakuli, a w Piatra Neamt: Wieżę św. Stefana, rezerwat przyrody Vanatori Neamt, Urząd Miasta i Kuratorium Oświaty.

      Oprócz tego uczniowie mieli możliwość skorzystania z aktywności na świeżym powietrzu oraz doskonalenia swoich umiejętności jazdy na nartach i łyżwach.

W pamięci uczniów na pewno na długo pozostanie gościnność rumuńskich rodzin, które otworzyły dla uczestników projektu nie tylko drzwi swoich domów, ale także serca. Wizyta w Rumunii była dla wszystkich okazją do poznania innej kultury, dań kuchni regionu, doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także nawiązania nowych przyjaźni.

     Następne spotkanie projektowe już w maju w Bułgarii.

 

                                                                                                          Natalia Pietraś

 

06

 

07

08

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

77 obywatel gov pl

 

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1