Aktualności

Jubileusz 35 - lecia „Kowalanek”

Kowalanki 1     Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy „Kowalanki” z Kowalina, w sobotę 23 listopada br, świętował jubileusz 35- lecia działalności. Uroczystości miały miejsce w świetlicy w Spławach Drugich. Gratulacje i życzenia zespołowi złożyli: Krzysztof Hetman - Marszałek Województwa Lubelskiego, Piotr Rzetelski - radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, dr Janina Biegalska - Główny Specjalista do spraw muzeów i twórczości ludowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Andrzej Sar - Główny Instruktor do spraw folkloru Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Barbara Nazarewicz - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim,

Andrzej Maj- Starosta Kraśnicki, Karolina Żmuda - przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, Andrzej Hanaj - przewodniczący Rady Gminy Kraśnik, Mirosław Chapski - Wójt Gminy Kraśnik wraz z sekretarzem Urzędu - Beatą Kuśmierczyk - Kufel, Skarbnikiem Gminy - Marzeną Rozmus, Anną Wronką - Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Anna Starszak - prezes Stowarzyszenia „Perspektywy” z Kraśnika oraz przedstawiciele stowarzyszenia z podopiecznymi, dyrektorzy, instruktorzy ośrodków kultury wraz z zespołami z Janowa Lubelskiego, Potoka Wielkiego, Modliborzyc, Trzydnika Dużego, Gościeradowa,  członkowie zespołu „Herody” z Budek, Blinowa, Moniak, Księżomierzy i zespołu  „Suchynianki”. Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy „Kowalanki” powstał  w 1978 roku, podczas zebrania wiejskiego, którego jednym z punktów była aktywizacja życia kulturalnego w środowisku wiejskim. Brak takiego zespołu w Kowalinie oraz na terenie całej gminy Kraśnik uniemożliwiał odpowiednią oprawę podczas organizowanych wiejskich i gminnych uroczystości. Pionierem do utworzenia zespołu śpiewaczego było aktywnie działające Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalinie oraz miejscowy klub „Ruchu”. Już na pierwszym zebraniu KGW w klubie „Ruchu”, który prowadziła Pani Alicja Zięba 21 kobiet zgłosiło chęć działania w zespole. Początkowo spotkania zespołu odbywały się w miejscowym klubie oraz lokalu szkoły podstawowej. Problemem był brak strojów ludowych i opieki ze strony fachowego instruktora. Zespół w tym czasie nie mógł prezentować się na oficjalnych imprezach i uroczystościach.

     Dopiero od 1982 roku, pod nadzorem i fachową opieką instruktorską instruktor Pani Marii Borowej z Kraśnickiego Ośrodka Kultury, co tydzień zaczęły odbywać się próby zespołu. Wtedy na gminnej uroczystości Święta Kobiet w Spławach, w remizie OSP zespół dał swój pierwszy, bardzo udany występ. Po tym zaczęły się kolejne udane prezentacje. W dniu 17 stycznia 1986 r, członkinie zespołu z wielką radością przyjęły wiadomość, że decyzją Prezydium Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych zespół został przyjęty w poczet rady ogólnopolskiej.  W kolejnych latach znów dużo występów, dużo nagród i wyróżnień. Zmieniał się jednak częściowo skład zespołu.  W 1995 roku zaczęła funkcjonować świetlica wiejska  w Spławach Drugich, gdzie zespół otrzymał swoje lokum i ma  nadal. W latach 2007-2008 zespół był gospodarzem Międzypowiatowego Przeglądu Teatrów Wiejskich, które miały miejsce w świetlicy Spławy Drugie. Gościły tu zespoły obrzędowe i zespoły kabaretowe z trzech powiatów: janowskiego, opolskiego i kraśnickiego. Zespół ciągle nawiązuje nowe kontakty, aktywnie uczestniczy w imprezach organizowanych przez Urząd Gminy Kraśnik, Starostwo Powiatowe  w Kraśniku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, a także  w imprezach międzypowiatowych organizowanych przez Powiat Janowski i gminy powiatu janowskiego. Od 8 lat zespół występuje na Placu Zamkowym w Lublinie podczas „Wigilii Starego Miasta” na zaproszenie Przeora Zakonu Dominikanów. Każdego roku zespół przygotowuje specjalne programy na Festiwal Folkloru w Janowie Lubelskim, Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie oraz Modliborzycach, Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie w Łążku Garncarskim, Przegląd Pieśni Weselnych w Potoku Wielkim, Przegląd Twórczości Wsi w Potoku Stanach, Święto Karpia w Malińcu, Przeglądy Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych oraz Twórczości Artystycznej Wsi w Trzydniku Dużym, Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej w Księżomierzy, Spotkania Sobótkowe w Annopolu, Majówki w Moniakach.  Obecnie zespół „Kowalanki” liczy 7 osób: Bryczek Anna, Krasowska Alina, Krawiec Marianna. Nowak Czesława, Szkutnik Danuta, Zięba Alicja, Pączek Barbara. -Mamy nadzieję, że dołączą do nas kolejne osoby, które były już w zespole lub zechcą w nim zadebiutować- mówiły członkinie zespołu po uroczystości.

 

Kowalanki 2

Kowalanki 4

Kowalanki 3

Kowalanki 5

Kowalanki 7

Kowalanki p.ania

 

 

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Zdalna Szkoła

Powszechny Spis Rolny 2020

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Kraśnik

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1