Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

     grafika

     Obecna sytuacja pozwala jedynie na symboliczne uczczenie 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dlatego tegoroczne obchody będą inne niż zwykle. Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej, polskiej ustawy zasadniczej regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Z jej powołaniem wiązały się nadzieje na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, ustawa dawała też szansę na przeprowadzenie koniecznych reform ustrojowych. Konstytucja miała także gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii.

     Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 Maja uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku została uznana świętem narodowym. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił, ale trwał tylko do 1946 roku, kiedy to ówczesne władze zabroniły publicznego świętowania. Wszelkie próby manifestowania patriotyzmu w tych dniach były tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku.  Przywrócono  je dopiero w 1990 roku.

     W tym roku - Dzień Flagi RP, obchodzony 2 maja i święto Konstytucji 3 Maja każdy może uczcić w swoim domu, wywieszając biało-czerwoną flagę oraz przypominając w rodzinnym gronie o istocie i znaczeniu Konstytucji z 3 maja 1791 roku w historii naszego kraju.

     Pamiętajmy o wywieszeniu biało- czerwonej flagi.

 

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Zdalna Szkoła

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1