Aktualności

Gmina Kraśnik na Dożynkach Powiatowo- Gminnych w Urzędowie

W niedzielę, 25 sierpnia br , na stadionie sportowym w Urzędowie miały miejsce „Dożynki Powiatowo- Gminne” , organizowane przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku i Gminę Miejską Urzędów. Przy słonecznej, pięknej pogodzie w uroczystościach dożynkowych wzięło udział setki rolników z terenu powiatu kraśnickiego. Znaczący udział w tych uroczystościach mieli też przedstawiciele Gminy Kraśnik. W korowodzie dożynkowym szedł poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Spławach, okazałe wieńce dożynkowe zaprezentowały sołectwa Kowalin i Mikulin. Grupa wieńcowa sołectwa Kowalin na czele z radnym Krzysztofem Pietraszkiem i sołtysem Anną Jagieła przygotowała wieniec tradycyjny w kształcie korony, zbudowany ze zbóż i prosa. Wieniec niosły i prezentowały członkinie Zespołu Ludowego „Kowalanki” z Kowalina, zespołu bardzo zasłużonego dla kultury Powiatu Kraśnickiego o ponad 40- letniej historii działania. Wieniec współczesny w kształcie serca przygotowały i prezentowały członkinie Rady Sołeckiej z Mikulina na czele z sołtysem Agatą Gumiela.

   Gmina Kraśnik przygotowała stoisko promocyjno- informacyjne, które było oblegane przez uczestników dożynek. Na stoisku można było podziwiać zbiory kolekcjonerskie Marka Soleckiego ze Stróży- prezesa Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów. Sołtys sołectwa Lasy Adam Kuzawiński prezentował haft krzyżykowy, którym zajmuje się pani Genowefa Rzeźnik, mieszkanka tego sołectwa oraz wyroby garncarskie Arkadiusza Maja z Lasów. Były przepyszne ciasta Jadwigi Kuropiewskiej z Podlesia. Przy stoisku dożynkowym nie mogło zabraknąć dorodnych snopów zbóż przodujących rolników z terenu Gminy Kraśnik- pszenicy ozimej odm. Hondia Jarosława Strumińskiego ze Stróży- Kolonii oraz pszenicy ozimej odm. Metronom Ryszarda Kowala ze Słodkowa Trzeciego. Całość stoiska była udekorowana kwiatami i krzewami Gospodarstwa Szkółkarskiego Janusza Siembidy ze Spław Pierwszych.

Osobne swoje stoiska na stadionie sportowym przygotowali także: Łukasz Woźniak ze Spław Drugich, wystawiając stoisko z produktami pszczelimi i Janusz Siembida „Gospodarstwo Szkółkarskie” ze Spław Pierwszych.

Z okazji Dożynek Kapituła Medalu Starosty Kraśnickiego postanowiła uhonorować Medalem Starosty i okolicznościową nagrodą wzorowych rolników z terenu powiatu . Medal Starosty otrzymał Marcin Kozub ze Spław Pierwszych. Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla przyznał także dyplomy za szczególne osiągnięcia w produkcji rolnej grupie rolników. Z terenu Gminy Kraśnik dyplom i nagrodę odebrał Jarosław Strumiński ze Stróży- Kolonii.

   Zgromadzona publiczność podczas Święta Plonów mogła podziwiać występy artystyczne artystów z terenu powiatu kraśnickiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a także gwiazdy wieczoru Patrycji Markowskiej.

   Wspomnieć również należy o uroczystościach dożynkowych na terenie naszej gminy. W dniu 15 sierpnia w kościele P.W. WNMP w Kraśniku dożynki obchodzili mieszkańcy gminy mieszkający na terenie tej parafii. Wieniec dożynkowy wykonany z tegorocznych zbiorów przynieśli mieszkańcy Kowalina. Na Święto Dziękczynienia w ostatnią niedzielę , 25 sierpnia dożynki obchodziła razem z odpustem parafialnym parafia Stróża. Przebogaty w symbole wieniec dożynkowy przynieśli do kościoła parafialnego mieszkańcy Stróży- Kolonii, dziękując za zebrane dobre plony.

IMG 4627 - Kopia

IMG 4622

dozynki 055

dozynki 050

dozynki 049

dozynki 039

dozynki 031

dozynki 027

dozynki 018

dozynki 016

dozynki 003

dozynki 001

20190825 133752

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Zdalna Szkoła

Powszechny Spis Rolny 2020

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Kraśnik

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1