Aktualności

KOMUNIKAT o wystąpieniu suszy rolniczej na terenie Gminy Kraśnik

     Zgodnie z siódmym raportem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikowanym dnia 24.07.2019 r. (obejmującym okres od 21.V do 20.VII 2019), aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą na terenie Gminy Kraśnik obejmuje I i II kategorię podatności gleby na suszę i przedstawia się następująco:

- dla gleby I kategorii zagrożenie suszą dotyczy: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów owocowych i roślin strączkowych;

- dla gleby II kategorii zagrożenie suszą dotyczy: zbóż jarych, kukurydzy, krzewów owocowych i roślin strączkowych.

Termin składania oświadczeń: 02.08.2019 r.

 

     W związku z powyższym istnieje możliwość składania oświadczeń o stratach w rolnictwie. Oświadczenia należy składać przed planowanym zbiorem roślin uprawnych, aby Komisja ds. szacowania miała możliwość oceny stanu uprawy na polu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacowanie strat wykonuje się w uprawach i na kategorii gleby wskazanej w Raporcie IUN, w tym wypadku dotyczącym Gminy Kraśnik. Po zbiorach plonu szacowania nie wykonuje się.

UWAGA!!! Wypełniając oświadczenie należy zwrócić uwagę, aby w tabeli były wpisane wszystkie uprawy niezależnie od wielkości poniesionych strat (również nieuszkodzone) zgodnie z danymi zawartymi we wniosku o płatności bezpośrednie składanym do AR i MR, który należy udostępnić do wglądu składając oświadczenie.

Ponadto w przypadku posiadania zwierząt gospodarskich należy dołączyć kopię zgłoszenia do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ).

Rolnik posiadający grunty w innych gminach składa oświadczenie w gminach właściwych ze względu na płożenie upraw, a protokół z szacunku przekazuje niezwłocznie do gminy w której znajduje się siedziba gospodarstwa w celu uwzględnienia szkód powstałych na terenie innych gmin i wykonania protokołu głównego (zbiorczego).

Oświadczenia o prosimy składać do dnia 02.08.2019 r. w godz. 8.00-15.00 w siedzibie Urzędu Gminy Kraśnik w pokoju nr 13 (I piętro).

Prosimy o zachowanie terminu składania wniosków.

 

Druki oświadczeń dostępne są w pok. Nr 13 oraz sekretariacie Urzędu Gminy Kraśnik lub do pobrania poniżej.

 

  Oświadczenie_uprawy.doc 58 KB (doc) szczegóły  pobierz
  Oświadczenie_zwierzęta.doc 60,5 KB (doc) szczegóły  pobierz

 

Informacje źródłowe na stronach:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne

https://luwwlublinie.bip.gov.pl/rolnictwo/procedura-szacowania-strat.html

https://luwwlublinie.bip.gov.pl/rolnictwo/110986_procedura-szacowania-strat.html

 

                                                                                                                  Zamieściła:  Marzena Pielaszkiewicz

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1