Aktualności

NIEDZIELA Z HISTORIĄ

 

loga

W dniu 16.06.2019r. na placu przy Kaplicy pw. Trójcy Przenajświętszej w Stróży odbyło się spotkanie pod nazwą „Niedziela z historią”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży – Kolonii. Impreza współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich : Europa inwestująca w obszary wiejskie, rozpoczęła się o godz. 16.00 uroczystą paradą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pod wodzą Kasztelana pana Karola Burego. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz Gminy, na czele z wójtem Mirosławem Chapskim, panią sekretarz Beatą Kuśmierczyk - Kufel oraz przewodniczącym Rady Gminy panem Leszkiem Bańką.

Przybył także radny sejmiku województwa lubelskiego pan Marek Kos. Na zaproszenie odpowiedzieli również dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy oraz prezes Stowarzyszenia "Dziedzictwo" w Stróży – p. Ryszard Rafalski. W imieniu pani prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej - Wioletty Wilkos w Stróży gościła p. Joanna Rusinek. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości i mieszkańców gminy przez Wójta Gminy Kraśnik - Mirosława Chapskiego i księdza proboszcza parafii w Stróży -Grzegorza Stąśka; rozstrzygnięto Konkurs Fotograficzny "Historia wokół nas". Prace konkursowe były zgłaszane w 2 kategoriach wiekowych : dzieci i młodzież w wieku 10 – 18 lat (wraz z dorosłym opiekunem) oraz osoby dorosłe, powyżej 18 r.ż. Jury w składzie : pani Iwona Szymczyk – Centrum Foto Video w Kraśniku oraz pani Izabela Cielma – instruktor plastyki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kraśniku postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. Kategoria dzieci i młodzież 10 – 18 lat : I miejsce - Anna Biegaj , Pasieka, II miejsce – Karol Wielgus, Karpiówka, III miejsce – Maryla Michałek, Stróża – Kolonia, Wyróżnienie – Paulina Kępowicz, Pasieka, Wyróżnienie – Aleksandra Szewc, Spławy Drugie. Kategoria osoby dorosłe powyżej 18 r.ż. I miejsce – p. Karolina Kępowicz, Pasieka, II miejsce – p. Małgorzata Wołoszyn, Pasieka, III miejsce – p. Barbara Mróz, Słodków Drugi, Wyróżnienie – p. Iga Wilk, Stróża –Kolonia, Wyróżnienie – p. Łukasz Kiełb, Stróża –Kolonia. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy drobne upominki i słodycze. Po wręczeniu nagród przybyli na uroczystość wysłuchali prelekcji na temat rodziny Zamoyskich i ich związków ze Stróżą. Prelekcję wygłosiła pani Dominika Lipska, prezes Stowarzyszenia "Turystyka z Pasją" z Zamościa. Następnie władzę nad placem przy Kaplicy w Stróży przejęli rycerze. Zgromadzeni mieli okazję podziwiać musztrę wojskową, walki rycerskie oraz tańce dworskie z XV i XVI w. Kasztelan Karol Bury przedstawił historię najsłynniejszego polskiego rycerza - Zawiszy Czarnego. Najmłodsi widzowie mogli przenieść się w czasie w obozie rycerskim i na chwilę dać się zakuć w dyby, lub nałożyć hełm dawnego wojownika jak również zrobić sobie zdjęcie z rycerzem lub damą. Na koniec pokazu oddano salwę z armatki na wiwat. Po uroczystej paradzie kończącej prezentację gości z Sandomierza na scenie pojawili się artyści scen lubelskich z koncertem muzyki operetkowej i popularnej, którzy przez godzinę bawili publiczność.

 
IMG 4348
IMG 4345
IMG 4340
DSC 8925
DSC 8871
DSC 8867
DSC 8861

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1