Aktualności

JARZĘBINKA 2018

   W dniu 24.10.2018r. w Świetlicy Wiejskiej w Słodkowie Trzecim odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Ludowej „Jarzębinka”. Organizatorem i pomysłodawcą tej imprezy jest Gminna Biblioteka Publiczna w Stróży – Kolonii. Konkurs zrealizowano przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

    W tegorocznej edycji „Jarzębinki” wzięło udział 11 wykonawców, zarówno solistów jak i zespołów z terenu Powiatu Kraśnickiego, których prezentacje oceniała pani Ilona Mazurek – kierownik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Kraśniku oraz pan Andrzej Sar –Główny Instruktor do spraw Dziedzictwa Kulturowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Występy dzieci i młodzieży mogli podziwiać również przybyli goście, na czele z gospodarzem Gminy Kraśnik, panem Wójtem Mirosławem Chapskim. Na „Jarzębince” gościli także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie pan Roman Biss, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalinie pani Marzena Berdys – Pęzioł, oraz vice dyrektor Szkoły Podstawowej w Stróży pani Beata Latos oraz pani Danuta Wójcik instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku.

    Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii uczniowie klas I – III szkół podstawowych przyznane zostały dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymała je Antonina Hajdas ze Szkoły Podstawowej w Kowalinie oraz rodzeństwo Marysia i Antek Kowalscy z Gminnego Ośrodka Kultury w Urzędowie. W kategorii uczniowie klas IV – VIII I miejsce wyśpiewał zespół „Błękitne Korale” z Gminnego Domu Kultury w Zakrzówku. II miejsce zajęła Emilia Bielecka ze Szkoły Podstawowej w Stróży. III miejsce otrzymał zespół „Ich dwóch i ona” z Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie. Wyróżnienia przyznano Paulinie Koper z GDK w Zakrzówku oraz reprezentacji gospodarzy – zespołowi ze Szkoły Podstawowej w Stróży.

     Podczas wręczania nagród przewodniczący Jury podkreślił iż Konkurs „Jarzębinka” jest jedyną tego typu imprezą skierowaną do dzieci i młodzieży popularyzującą kulturę i muzykę ludową w całym województwie lubelskim. Pan Wójt gratulując laureatom podkreślił natomiast wielkie znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego wsi jako elementu kultury narodowej, zwłaszcza w tak wyjątkowym momencie naszej historii – 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

     Tegoroczna edycja Konkursu „Jarzębinka” pokazuje, iż pomimo nowoczesnych muzycznych trendów nadal jest spora grupa tych, którzy interesują się muzyką ludową. Prezentacje konkursowe dzieci i młodzieży dają nadzieję, iż piękne pieśni i piosenki naszych dziadków nie zaginą, bowiem dla lepszej przyszłości trzeba pielęgnować przeszłość.

korale

 

IMG 4220

  IMG 4224                                                                   

                                                                                                   Dyrektor GBP w Stróży

                                                                                                    Agnieszka Lidia Płatek

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1