Aktualności

Gminne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości

       W niedzielę, 19 sierpnia br, odbyły się gminne uroczystości 100 - lecia odzyskania Niepodległości, które zostały połączone z festynem dożynkowym w Stróży-Kolonii.

W uroczystości wzięła udział delegacja węgierska z zaprzyjaźnionej, partnerskiej Gminy   Biharnagybajom.   Po Mszy Świętej w kościele parafialnym , uczestnicy święta w asyście orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Kraśnika przeszli w korowodzie na stadion sportowy.   Na scenie starostowie dożynek Pani Iwona Żaba ze Słodkowa Drugiego i Pan Marcin Kozub ze Spław Pierwszych wręczyli gospodarzowi dożynek- Wójtowi Gminy Mirosławowi Chapskiemu dorodny bochen chleba z tegorocznych zbiorów.Przybyłych gości powitali: Pan Mirosław Chapski-Wójt Gminy Kraśnik oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Hanaj.

Potem uczestnicy uroczystości zwiedzili stoiska promocyjne sołectw i instytucji: Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Kraśnik, Nadleśnictwa Kraśnik, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kraśniku, Sołectw: Lasy, Spławy Drugie, Podlesie, Słodków Pierwszy, Słodków Trzeci,wspólne stoisko sołectw Stróża i Stróża- Kolonia, firmaForeverLiving Products. Szczególnym zainteresowaniem publiczności cieszyło się stoisko promocyjne Gminy Biharnagybajom.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników kapustę pieczoną przygotowaną przez Pana Witolda Grudzińskiego. Słodkowska pieczona kapusta została zarejestrowana przez Ministerstwo Rolnictwa jako potrawa regionalna. Pan Witold Grudziński jako pierwszy w powiecie kraśnickim zarejestrował rolniczy handel detaliczny.

Dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Słodkowie Trzecim przygotowały program o tematyce dożynkowej . Grupa dzieci w wieku 3-6 lat zaprezentowała tańce ludowe i dziecięce przeplatane poezją m.in. Marii Konopnickiej o pracy rolników.

Na sceniewystąpił Zespół „Kowalanki” z Kowalina, zespół w kwietniu br. świętował Jubileusz 40. lecia swojej działalności. Wystąpiły też uczennice Szkoły Podstawowej w Stróży:Emilia Rycerz, Wiktoria Krawczyk, Emilia Bielecka oraz dzieci z Przedszkola w Stróży.

Z okazji 100 – lecia odzyskania Niepodległości było wspólne śpiewanie pieśnipatriotycznych.W tym roku gmina ogłosiła trzy konkursy:Gminny KonkursPlastyczny pod hasłem „100 –lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę” Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych, oraz Gminny Konkurs na Najładniejsze Stoisko Sołeckie. W konkursie wieńców dożynkowych pierwsze miejsce zajął wieniec sołectwa Słodków Pierwszy, a wyróżnienie sołectwa Spławy Drugie. W konkursie na najładniejsze stoisko sołeckie komisja przyznała sześć równorzędnych pierwszych nagród. Otrzymały je sołectwa:Lasy, Spławy Drugie, Podlesie, Słodków Pierwszy, Słodków Trzeci, Stróża łącznie ze Stróżą- Kolonia. Specjalną nagrodę- puchar Wójta Gminy otrzymała delegacja węgierskiej gminyBiharnagybajom. W konkursie prac plastycznych wzięło udział 9 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, którzy otrzymali nagrody rzeczowe.

W części artystycznej wystąpiła Katarzyna Góras - finalistka 9. edycji „Must Be The Music” i 17. „The Voice of Poland”. Potem publiczność mogła podziwiać występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego wLublinie „Jawor”.Potem wystąpił zespół disco- polo Rem Faza, a na koniec byładyskoteka pod gwiazdami.

 

O gminie

Przydatne odnośniki

czyste powietrzeepuaplogo starpowlogo umlefslogo uplogo lgdwykluczenie baner

strona banner  sippk Rysunek2plan gospodarki

 

 

SYSTEM SMS

System powiadamiania SMS dla mieszkańców

navi sms

Pobierz deklaracje (pdf)

UE

Logo UE

 

Sprawy Obywatelskie

Gminy Partnerskie

ESP

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Informacje ESP

Rządowe Centrum Legislacji

elekdzienurzlublmonitor dziennik urzedowydziennik ustaw dobry1